1 Kasım Milletvekilliği Seçimleri Basın Bildirisi

Basın Açıklamaları

1 Kasım Milletvekilliği Seçimleri Basın Bildirisi

1 Kasım Milletvekilliği Seçimleri Basın Bildirisi

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı.

İslam dünyası, Türkiye’deki seçimleri kendi seçimleri gibi görmektedir. 61 ülkede 302 sivil toplum kuruluşu üyesi bulunan birliğimize, seçim sonuçlarına ilişkin İslam dünyasından çok önemli ve mutluluk dolu mesajların geldiğini belirtmek isterim.

İslam coğrafyası üzerinde çok ciddi oyunlar oynandığını düşünüyorum. İslam dünyasını kendi menfaatleri doğrultusunda yönetmek isteyen Batı, Arap baharıyla beraber birçok ülkede çok ciddi operasyonlar yaptı. Aynı zamanda, Türkiye üzerinde de çok ciddi operasyonlar yapıldığını belirtmek isterim. Özellikle son iki yılda ülkemizde bazı ciddi sıkıntılar yaşandığını söylemeden geçemeyeceğim. Türkiye olarak dün çok önemli bir seçim geçirdik. Çünkü İslam Dünyası bu seçimleri kendi seçimleri gibi görmüştür. 1 Kasım’da da yekvücut olunduğunu gördük. Bize dünyanın birçok yerinden ve etkili isimlerden mesajlar geldi. En az bizim kadar onları heyecanlı gördük. Kendileri Türkiye’yi İslam’ın son kalesi olarak görüyor ve ülkemizde oynanan oyunun neticeye ulaşması halinde bundan kendilerinin de etkileneceğini inanıyorlar. Dolayısıyla bu seçime çok duyarlılık gösterdiler. Türkiye’nin İslam dünyasına model olmaya devam edeceğine ve İslam coğrafyasının birlik ve beraberliği sağlaması gerektiğine inanıyorum.

Bu birlik ve beraberliği yönetecek lider bir ülkeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. 7 Haziran seçimleriyle sarsılan ve belki bir uyarı niteliğinde ders alan AK Parti inşallah bu konuda üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. İslam coğrafyasının bu güçlü sese ihtiyacı var. Türkiye inşallah bu misyonu hakkıyla icra edecektir. Türkiye güçlü ise İslam alemi de güçlüdür.

İDSB Genel Sekreteri

Av. Ali Kurt