Afganistan Depremi Hakkında Basın Bildirisi

Basın Açıklamaları

Afganistan Depremi Hakkında Basın Bildirisi

Afganistan Depremi Hakkında Basın Bildirisi

Afganistan’da yaşanan depremin başta Pakistan halkı olmak üzere komşu ülkelerde birçok can kaybına neden olduğunu öğrenmekten ötürü derin üzüntülerimizi beyan ediyoruz.

Depremin açtığı yaraları sarmak ve İslam dünyasının bu acılara ortak olduğunu ifade etmek adına tüm bölge halklarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu zor günlerde Afgan ve Pakistan halklarının keder ve sıkıntılarını paylaştığımızı belirtmek istiyoruz.

Zor günler yaşayan İslam ülkelerinin tek geleceği olan ittihad şuuru bu günlerde daha da belirginleşiyor. Bölge halklarının taze umutlarını diri tutmak adına dayanışma ve işbirliği halinde günlük siyasetin üzerinde bir dille Müslüman halkların yaralarına merhem olabilmenin çarelerini aramalıyız. Alem-i İslam’a işaret buyrulan son asr-ı saadeti birlik ve beraberlik ruhuyla Müslümanların kalbinde aramaya devam ediyoruz.

Suriye’de oynanan jeopolitik satrançtan, Yemen’deki dramdan, Afganistan’daki şiddet sarmalından kurtulmanın yegane yolu İslam halklarının birlikte hareket şuurundan geçiyor. 

Bu acı vakıa vesilesiyle bir kez daha İslamların acılarını paylaştığımızı ve her fırsatta dayanışma ruhuyla yanlarında olacağımızı tekrar beyan ediyor, meydana gelen depremden dolayı vefat eden bölge insanımıza baş sağlığı diliyor ve Cenab-ı Hakk’tan rahmetini niyaz ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği