Birinci Kardeşlik Buluşması

Basın Açıklamaları

Birinci Kardeşlik Buluşması

Birinci Kardeşlik Buluşması

Birinci Kardeşlik Buluşması

İstanbul, 24 Mayıs 2017

“Onları Unutmayacağız” başlığı ile Birinci Kardeşlik Buluşması, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Şam âlimlerinin kurduğu Zeyd Bin Sabit Derneği ile ortaklaşa 24 Mayıs 2017 tarihinde Aziz Mahmut Hüdai Vakfı Çamlıca yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Suriye’den, Şam âlimlerinden Usame el-Rifai ve Kardeşi Sâriye el-Rifai, Şam şeyhul kurrası, Türkiye’den ise Aziz Mahmut Hüdai Vakfı kurucusu Şeyh Osman Nuri Topbaş, Cübbeli Ahmet Hoca ve İslam Dünyası STK’ları Birliği Genel Sekreteri Av. Ali Kurt başta olmak üzere yaklaşık 100 kişinin katıldığı program, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladıktan sonra Suriyeli yetimlerin durumunu anlatan bir video gösterildi.

Toplantıda yaptığı konuşmada İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt Bey konuşmasında “Önümüzde çok problem var ama biliyoruz ki bunların hiçbiri çözümsüz değil. Çıkış yolunu açacak olanlar yine bir başkası değil, biziz. Bu ümmetin himmet ehli fertleri aynı maksat, aynı hedef istikametinde bir araya gelmek, tespihin iki ucunu yeniden birleştirmek zorunda. Çünkü ittihad-ı İslam her zaman olduğu gibi, hususen bu devirde farz bir vazifedir” dedi. Cübbeli Ahmed Hocaefendi konuşmasında Kuran-ı Kerim’den Hz. Hızır ve Hz. Musa’nın birlikte yaptıkları yolculuk bölümünü anlatarak, bu yolculuğun son merhalesinde yetimlerle ilgili bahsi vurguladı; yetimlere sahip çıkmanın Allah katında ne kadar önemli olduğuna değindi. Suriyeli âlimler ise yaptıkları konuşmalarda şu an 6. yılını bitiren savaşta yaşanan dramı, müslümanların çektikleri sıkıntıları paylaştılar.   

Konuşmalarının ardından Zeyd Bin Sabit derneğinin Suriyeli yetimlerle ilgili hazırlamış oldukları projeler katılımcılara tanıtıldı.

Program savaşta babasını kaybetmiş, okulunu bırakmak zorunda kalarak ailesinin geçimine yardımcı olmaya çalışan bir yetimin gözünden hazırlanan “Babam” adlı kısa bir filmin gösterimi ile sona erdi.