BM Aile Günü Vesilesiyle

Basın Açıklamaları

BM Aile Günü Vesilesiyle

BM Aile Günü Vesilesiyle

1994 yılından itibaren, BM tarafından alınan kararla 15 Mayıs günü Uluslararası Aile Günü olarak anılmaktadır. BM tarafından sürdürülebilir kalkınma hedefleri temelinde Aile olarak bu günün önemi işlenmektedir.  Bu yılki temada “Climate Action-İklim Eylemi” esas alınmıştır.

25. yılında olan bu anma vesilesiyle aileyi tekrar düşünme fırsatı oldu. “Akıl etmez misiniz?!” hitap ve ikazını hatırlayalım ve öyle düşünelim.

Ailenin anlamı nedir? Günümüz şartlarında aile nasıl tanımlanıyor, neler kaybettik ve varsa neler kazandık? Sadece maddi bir birliktelik midir? Aileyi toplumun temeli, toplumu oluşturan bireylerin maddi manevi yetiştiği yer, toplumun yapısını, dayanıklılığını sağlayan ana yapı diye tanımlarken içini ne kadar dolduruyoruz?

Başka değerleri görüp baş tacı ederken neler kaybettiğimizin farkında mıyız? Kendi değerlerimizle, hala yapısını korumaya çalışan ailemizle dünyaya ne kadar katkıda bulunacağımızın farkında mıyız? Her ne kadar aile birliğimizi sarsan boşanma oranlarında artış, evlenme oranlarında nisbi bir düşüş görsek de sahip olduğumuz güzellikler hala canlı.

O zaman, aileyi ayakta tutan değerlerimize, kavramlarımıza bir daha bakalım. Temelinde muhabbet olan, rahmet, meveddet, sekinetle taçlanan, sorumlulukları haklar ile beraber değerlendirebilen, sağlam bir temel taşı olan aile ile toplumun nasıl sağlam ve güçlü olacağını düşünelim, akıl edelim ve harekete geçelim.