DARBEYE TEŞEBBÜS SUÇTUR

Basın Açıklamaları

DARBEYE TEŞEBBÜS SUÇTUR

DARBEYE TEŞEBBÜS SUÇTUR

Millet iradesini hiçe sayan ve pusuda beklemekte olan 28 Şubat ve 15 Temmuz artıkları, aynı mahut alışkanlıklarıyla yine bir gece yarısı bir bildiri yayınlama cüretini gösterebilmiş, millet iradesini temsil eden hükümet ve meşru devlet organlarına karşı parmak sallayabilmiştir.

Özellikle son 20 yılda, planlama, e-muhtıra ve teşebbüsten öteye geçemeyip akim kalan darbe mezarlığına bir metin daha eklenmiş olduğu görülmektedir.

Bu mahut bildiri, milletimizin medeniyetinden aldığı güçle manevi değerlerine, kültür kodlarına sivil ve asker olarak sahip çıkmasını çekemeyen, 15 Temmuz’dan bu yana gerçekleşen millet-asker bütünleşmesine tahammül edemeyen, vesayet odağı mihrakların çirkin ve neticesiz bir ayak oyunudur.
Bu zavallılar milletimizin, darbe sevdalılarının 40 yıllık fasit emellerini nasıl bir gecede boşa çıkardığını, vesayet rejimlerine asla müsaade etmeyeceğini çabuk unutmuşa benzemektedir.

Bu bildiride imzası olanların amaçlarının sadece bir konuyu eleştirmek veya düşüncelerini beyan etmek olmadığı son derece açıktır. “Aksi halde” gibi meş’um ifadelerle, kendileri gibi karanlık bir saatte, gece yarısı yayımlanan bu karanlık bildiri, darbeler, e-muhtıralar ve başka yöntemlerle halkımızın hür iradesine müdahale etmeye meraklı, sicilleri son derece bozuk, askeri, bürokratik veya sivil malum kesimleri bir parça umutlandırmış olabilir. Hangi karanlık odakların maşası olduğu belli olmayan bu bedbahtlar bir kere daha bu umutlarının kursaklarında kalacağını iyi bilmelidirler.

15 Temmuz hain darbe girişimin yıldönümüne sayılı günler kala böyle bir bildirinin böylesi bir ima, dil ve içerikle gece yarısı yayınlanması, FETÖ oyunlarına benzer darbe tellallığı yapmaktan başka bir şey değildir.

Kanunlarımızca darbenin kendisi anayasal bir suç olduğu gibi, buna teşebbüs de, özendirmek de suçtur. Darbe meraklılarının yaptığı bu çıkış asla yanlarına kâr kalmamalıdır.

66 ülkede 354 STK üyesi bulunan bir çatı kuruluş olarak, bu gibi eylemlerin milli birliğimize zarar veremeyeceğini yüksek sesle ifade etmek istiyoruz. Darbelere umut bağlayan cuntacıların başarılı olamayacaklarını ve milletimizin ve devletimizin yanında olduğumuzu bir kere daha beyan ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
İDSB