Gözler İyilik Görsün!

Basın Açıklamaları

Gözler İyilik Görsün!

Gözler İyilik Görsün!

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte dünya üzerinde körlük sebeplerinin %50’si, kolayca tedavi edilebilecek katarakt vakaları sonucu oluşuyor. 

Daha çok yaşlılarda görülen bir hastalık olarak bilinen katarakt, göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanık bir görünüm alması durumudur ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olmaktadır.

Kataraktın Afrika’da yaygın olarak görülmesinin sebebi ise; kötü yaşam koşulları, iklim şartları ve tedavi imkânlarının yetersizliğidir. Özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkûm yaşamaktadır.

Yeryüzü Doktorları olarak başlattığımız Gözler İyilik Görsün kampanyasıyla, şimdiye dek Tanzanya, Moritanya, Sudan, Kenya ve Yemen’de binlerce insanı muayene ettik; gerçekleştirdiğimiz katarakt ameliyatları ile açılan gözlerin, iyiliği görmesine vesile olduk.

Bu görsel yeniden doğuşa vesile olmak için tekrar harekete geçerek; Gözler İyilik Görsün kampanyası ile Somali, Kenya, Kongo DC, Uganda ve Afganistan’da 12.000’den fazla ameliyat ve binlerce muayene yapmayı hedefliyoruz. Katarakt ameliyatı ihtiyacı duymayan göz rahatsızlıklarının da tedavilerinin yapılacağı, ihtiyaç sahiplerine gözlüklerin temin edileceği bu projeye siz de destek olun, iyiliğiniz gözlerin görmesine aracı olsun, gözler iyilik görsün!

Bir katarakt ameliyatı bedeli olan 250 TL ile bir kişinin gözlerinin iyiliği görmesine vesile olabilirsiniz:

https://www.yyd.org.tr/tr/yardim-sepeti.html