Katar Hakkında Bildiri

Basın Açıklamaları

Katar Hakkında Bildiri

Katar Hakkında Bildiri

İslam coğrafyası Peygamberimiz (as)’ın “Siz tek bir ümmetsiniz” tanımlamasına çokça ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde maalesef bir parçalanmışlık içinde sıkıntılı günler yaşıyor. 

Rabbi, kitabı, peygamberi ve kıblesi bir olan ve her ölçekte birlik ve beraberliği tesis etmekle mükellef olan müslümanlar, aramızdaki ihtilaf noktalarını nasıl telafi ederiz yaklaşımına bedel, şu mübarek Ramazan ayının faziletli ve mübarek günlerinde bir de Katar ablukası ile karşı karşıya kaldı.

Yaşadığımız bu son kriz, İslam düşmanlarının her düğümünü ince ince planlayarak aramıza attıkları fitne tohumlarıyla, kapitalist çıkarları uğruna yüzyıllardır rahat bırakmadıkları ve türlü sinsi oyunlarla adeta kanlı bir satranç tahtasına çevirdikleri coğrafyamızın, hususan İslam dünyasının kalbi hükmünde olan Ortadoğu’nun üzerindeki kirli emellerin hiç bitmediğinin son tezahürüdür.

Günümüz konjonktüründe uluslararası güç odakları, daha küçük parçalara bölünmüş, zayıf ve dış etkilere olabildiğince açık bir coğrafya dizayn etmek, kendi oluşturdukları haritalarla tüm zenginlikleri paylaşmak, bilhassa enerji ve ham madde kaynaklarına ve koridorlarına dilediklerince hükmetmek arzusundalar.

Böyle bir ortamda “Onlar, kâfirlere karşı pek şiddetli, kendi aralarında çok merhametlidirler!” (Fetih-15) ayetine bütün bütün ters düşecek şekilde, İslam düşmanlarına mukabil, kendi din kardeşinin nefes yollarını tıkamak ve Yusuf el Kardavi gibi herkesin marufu İslam alimlerini terörist ilan etmek, bu kirli planlara alet olmak hükmüne geçer! 

Coğrafyamızda bunca dökülen kan ve gözyaşı ortamında bu son yaşanan olay dahi, İslam Dünyasının birbirini tanımaya, birlikte sürdürülebilir projeler geliştirmeye, kendi bahçesine sahip çıkmaya, kendi geleceğini kendi tayin etmeye ne kadar muhtaç, ne kadar mecbur olduğunu bir kere daha göstermektedir.

Tevhid dininin mensuplarına ihtilaf ve adavet yakışmaz. 

Tüm tarafları Ramazan-ı Şerif’in ve yaklaşan bayram gününün şanına yakışır şekilde kardeş kavgasına son vermeye, itidale, kardeşliğe, muhabbete ve işbirliğine davet ediyoruz.