Muhammed Mursi ve İhvan Yöneticilerinin İdam Kararına Dair

Basın Açıklamaları

Muhammed Mursi ve İhvan Yöneticilerinin İdam Kararına Dair

Muhammed Mursi ve İhvan Yöneticilerinin İdam Kararına Dair

Mısır’da hukukun nasıl esaret altına alındığını üzülerek bir kez daha müşahede ediyoruz. Darbe rejimi kendi meşruiyetini inşa etmek adına her türlü hukuksuzluğa başvuruyor. Evrensel tüm değerlerin ayaklar altına alındığı bu darbe eylemlerine karşın uluslararası toplum üç maymunu oynamaya devam ediyor. 

Fransa’da 11 kişi için yürüyen liderler Mısır’daki bu katliama neden sessiz kalıyorlar? Batı medyası ve onun demokrasi müdafisi rejimleri, despot Mısır rejimini kınamak bir yana, darbe yönetimini dolaylı bir dille aklıyor ve meşruiyetini güçlendiriyor. 

Bir hukuk mizanseninden öte bir anlam taşımayan bu kararlara Türkiye dışında ne yazık ki başka güçlü itiraz sesi duymuyoruz. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Muhammed Mursi’nin hak davası tarafındadır. İDSB tüm uluslararası temsiliyetiyle birlikte bugün Muhammed Mursi ve arkadaşlarının duruşunun yanındadır. İhvan-ı Müslimin’in başta meşru lideri Muhammed Mursi olmak üzere Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ve Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır’la beraber 14 İhvan yöneticisinin idama mahkumiyeti bizler için yok hükmündedir. 

Şu unutulmamalıdır ki “Zulümle abad olanın akıbeti berbat olur”. Bu hikmetli sözün en büyük ispatı Mısır tarihinin bizatihi kendisidir. Hz. Musa ve Hz. Yusuf (as) gibi iki büyük peygamberin Hakk davası için göğüs gerdikleri, sabır ve sebat üzere mağlup ettikleri zalim diktatörler bugün tarihin çöplüğündedir.

İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı bu sıkıntılı günleri Müslümanların ittihadı için bir vesile olarak görüyoruz. Alınan bu haksız ve yanlış kararları şiddetle kınıyor, uluslararası toplumun tüm mekanizmalarını bu zulmü durdurmak adına harekete geçmeye davet ediyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

İDSB Genel Sekreteri

Av. Ali Kurt