Suriyeli Kardeşlerimize Sahip Çıkalım!

Basın Açıklamaları

Suriyeli Kardeşlerimize Sahip Çıkalım!

Suriyeli Kardeşlerimize Sahip Çıkalım!

Uluslararası toplumun kirli siyasi emelleri yüzünden bir türlü engellenemeyen korkunç bir savaştan çaresizlik içinde kaçarak ülkemize sığınmış Suriyeli kardeşlerimiz üzerinden kışkırtıcılığı adet haline getirenler hunhar bir olay ile ellerine kan bulaştırdılar.

Sakarya ilimizde 9 aylık hamile Suriyeli bir hanım kardeşimiz küçük kız evladını kucağına alacağı o mutlu günü beklerken, birazcık vicdanı olan herkesin içini parçalarcasına 10 aylık bebeğiyle beraber gaddarca katledildi.

Hükümetin dış politikasını eleştirme perdesi altında vicdandan nasipsiz muhalif grupların Suriyeli misafirleri rencide edici özensiz açıklamaları, “yabancı düşmanlığı” ve “ırkçı nefret” söylemlerini teşvik etmektedir.

Bazı siyasetçi ve gazetecilerin aşağılayıcı bir tarzda “terörist, dilenci, hain, oy deposu” şeklindeki seviyesiz ve suç teşkil eden beyanları Suriyeli misafirlerimizi kara propagandanın hedefi haline getirmektedir.

Bizler bu sıkıntılı günlerinde kardeşlerimize ev sahipliği yaparken yaptıklarımızla gururlanmak yerine eksik bıraktıklarımızla mahcup olmaya bedel, az da olsa bu emsal kışkırtıcı / faşizan ifadelerin kullanılmasını ve düşmanlık üretilmesini kabul edilemez buluyoruz.

Gün kardeşlerimize sahip çıkma günüdür.

Halkımızın çok büyük bir kesiminin ensar ruhuyla Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkması sevindirici olmakla birlikte, çeşitli kentlerde misafirlere yönelik artan provokatif saldırı haberleri olayın sosyal boyutunun ciddiye alınması gerektiğini göstermektedir.

Bu vesileyle bu vahşi katlin faillerinin, bu minval hareketlerde bulunmaya tenezzül etmek isteyenlere ibret olacak en ağır şekilde cezalandırılmalarını beklerken bu tür hadiselerin önüne geçecek sosyolojik ve hukuki tedbirlerin de alınması gerektiğinin bir kere daha altını çiziyoruz.