Terörün Her Türlüsünü Lanetliyoruz

Basın Açıklamaları

Terörün Her Türlüsünü Lanetliyoruz

Terörün Her Türlüsünü Lanetliyoruz

Sri Lanka’da kilise ve otellere yönelik bombalı saldırılarda yaşamını yitiren ve yaralanan çok sayıda masum insan, terörün karanlık ve acımasız yüzünü bir kez daha olanca çirkinliğiyle göstermiştir.

Uluslararası toplum daha dün yaşadığımız Yeni Zelanda katliamının yaralarını saramamışken Srilanka’da gerçekleştirilen bu insanlık dışı vahşet, bize terörün dini ve ırkı olmadığını haykırıyor.

İki Türk vatandaşımızı da kaybettiğimiz, kendi halinde, olan bitenden habersiz olarak günlük yaşamına devam eden insanlara karşı yapılan bu acımasız saldırı, aslında tüm insanlığa yapılmıştır. 

Bu menfur, insanlık dışı saldırıyı nefretle kınıyoruz.

Bu terör saldırıları dünyamızı karanlık yerlere çekmek ve bundan nemalanmak isteyen çevreler tarafından maalesef her zaman körüklenmektedir.

Dünya liderlerini bu saldırıların ve katliamların bir daha yaşanmaması için şu 21. yüzyılda zalimlerin satranç oyunu mesabesindeki acımasız, gaddar ve menfaatperest politikalarını terk etmeye, barışı ve uzlaşmayı yeryüzünde hakim kılmaya, ayrıştırıcı ve ötekileştirici siyaset dilini bırakmaya, terörün her türlüsüne senin teröristin benim teröristim demeden kategorik olarak karşı çıkmaya, koynunda yılan besler gibi kendilerine dokunmayacağını sandıkları terör guruplarını desteklemekten artık vazgeçmeye, bu eksende uluslararası karar alma mekanizmalarında samimi, somut ve sürdürülebilir adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bu menfur saldırıda hayatını kaybeden insanların yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.