29. Konsey Toplantısı (Online)

Faaliyetler

29. Konsey Toplantısı (Online)

29. Konsey Toplantısı (Online)

İDSB 29. Konsey Toplantısı farklı ülkelerden 20’ye yakın üyenin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Pandemi döneminde yapılan bu toplantı aynı zamanda ikinci çevrimiçi konsey toplantısı olarak kayıtlara geçti.

Toplantı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Genel Sekreter Av. Ali Kurt, açılış konuşmasını ve toplantı gündemini okumasının ardından 28. Konsey Toplantısı eylem planı ile 28. Konsey Toplantısı’ndan sonraki gelişmeler hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Daha sonra çevrimiçi olarak icra edeceğimiz 4. Uluslararası STK Fuarı ve Uluslararası Afrika Kongresi hakkında bilgi verdi. Kurt, pandemi sürecinden dolayı fuar ve toplu organizasyonlarda yaşanan aksaklıklara değinerek, “bu dönemde fiziki olarak bir fuar gerçekleştirmemiz mümkün görünmüyor. Ancak fuarımızı da çevrimiçi olarak icra etmek için çalışmalara başladık. Bir internet sitesi üzerinden interaktif bir şekilde işleyecek olan sistemle fuar havasını çevrimiçi olarak yaşayacağız. Katılımcılarımız, ayrı ayrı stantlarda, tanıtım broşürleri, kurumsal videolar gibi materyalleri kendi alanlarında sergileyebilecekler” dedi.

Toplantı, KAGE Eş Başkanı Dr. Rabiye Yılmaz’ın Uluslararası Aile Enstitü’nün (UAE) son faaliyetleri hakkında kısa bir sunum yapmasıyla devam etti. Yılmaz, UAE çalışmaları kapsamında akademisyenlerle yapılan “Aile Sözleşmesi’nin alt metinlerinin değerlendirilmesi”, “İstanbul Sözleşmesi ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası aile sözleşmeleri” gibi konuların ele alındığı toplantının detaylarını aktardı. “Uluslararası Aile Sözleşmesi’ni daha işlevsel hale getirerek bu alanda yoğunlaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Daha sonra, İDSB Asya, Avrupa ve Amerika Masası Sorumlusu Umer Farooq, Uluslararası Sivil Toplum Akademisi (USTA), Dr. Ghulam Nabi Fai Keşmir’deki son durum ve çevrimiçi olarak icra edeceğimiz 2. Uluslararası Keşmir Konferansı, İnsani Yardım Platformu (İYP) Başkanı Hakan Musab Aydın da İYP yönergesi ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgiler verdiler.

Son olarak Genç İDSB Genel Koordinatörü Abdulfettah İsmail Şenbaş Genç İDSB’nin son faaliyetleri ve icra edecekleri “15. Uluslararası Gençlik Buluşması: Covid-19 Sonrası Dijital Dünya”  hakkında kısa bir sunum yaptı. Ayrıca pandemi döneminde gerçekleştirilen “Çevrimiçi Ramazan” programı hakkında da bilgiler verdi.

Yapılan sunumlar ardından katılımcılar mülahazalarını paylaştılar. Katılımcıların tamamı İDSB’nin pandemi döneminde çevrimiçi olarak yaptığı toplantı ve faaliyetlerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ayrıca sonraki toplantıların daha detaylı olarak konulara yoğunlaşılabilmesi için 1-2 ana başlık üzerinde yapılmasına karar verildi.

Toplantı Genel Sekreter’in tüm katılımcılara teşekkür etmesi ve dua ile sona erdi.