Türkiye – Yemen STK’ları Arası İlişkileri Hakkında Koordinasyon Toplantısı

Faaliyetler

Türkiye – Yemen STK’ları Arası İlişkileri Hakkında Koordinasyon Toplantısı

Türkiye – Yemen STK’ları Arası İlişkileri Hakkında Koordinasyon Toplantısı

63 Ülkede 312 üyesi bulunan İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB)  ile Uluslararası Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği’nin iş birliğiyle düzenlenen Yemen’e yönelik yardım faaliyetleri bulunan STK’ların koordinasyon toplantısına sivil toplum örgütlerini temsil eden 200’den fazla kişi katıldı.

Konferansta Yemen’deki insani durum, yardım ulaştırma, kalkınma projeleri, öğrencilere destek gibi çeşitli konular masaya yatırıldı.

Toplantıda Yemen’e en kısa zamanda gıda maddeleri, tıbbi malzeme ve kıyafet taşıyan bir yardım gemisi gönderilmesi kararlaştırıldı.

Uluslararası Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkanı Dr. Hamid Ziyad, konferansta yaptığı konuşmada, “Sivil toplum kuruluşları olarak görevimiz, tüm dünyadaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize destek olmak.” dedi. Daha önceki yardım faaliyetlerinden ve Yemen’e olan desteklerinden dolayı STKlara ve Türk Hükümetine şükranlarını sunduğunu belirten Ziyad, 2016 başında Yemen’e gönderilen yardım gemisi hakkında da bilgi verdi. 

Ziyad, başta Birleşmiş Milletler’e bağlı kurumlar olmak üzere bu alanda çalışan tüm kuruluşlara insan ayrımı yapmaksızın, adil ve merhametli bir şekilde yardım elinin uzatılması çağrısında bulundu.

İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt da İslam dünyasının, yaşananların bedelini kanıyla ödediğini belirterek, kopan tesbih taneleri gibi etrafa savrulan ümmetin eski devirlerdeki adalet ve refahına dönmesinin yegane yolunun birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesinden geçtiğini dile getirdi. Müslümanlar olarak bizlerin problemlerimize tepkisel yaklaşımlar ile çözüm bulmaya çalışmak yerine proaktif çalışmalar ile daha sorun ortaya çıkmadan netice almaya yönelik faaliyetler içinde olmamız gerektiğini kaydeden Kurt, özellikle işbirliği anlarında koordinasyonun önemini vurguladı. İnsani yardım alanında Türkiye’nin dünyanın ikinci lakin GSMH ya oranla birinci sırada yer aldığını vurgulayan Genel Sekreter Türk Milleti’nin her zaman mazlumların yanında yer aldığını vurguladı. 

Toplantıda bir konuşma yapan Türk-Alman İşadamları Birliği Başkanı Aziz Şahin, daha önce de Yemen’e yardım gönderdiklerini belirtti. Avrupa’da son zamanlarda yoğun bir şekilde varlığı hissedilen İslamofobia’nın müslümanların hareket alanını daraltığını belirterek bu konu üzerinde çalıştıklarını ve insanlara İslam’ın bir barış, dayanışma ve huzur dini olduğunu anlatmaya yönelik faaliyetleri olduğuna değindi.

Daha sonra söz alan Brüksel merkezli Dünya Çocuk Koruma Derneği başkanı Dr. Abdulaziz Subaie, savaşlarda en çok etkilenen kesimin çocuklar olduğuna dikkat çekti. İnsani yardımlarda bir koordinasyon merkezinin kurulmasının ve standardizasyon getirilmesinin gerektiğine değinen Subaie, ancak bu şekilde en doğru yardımın en etkin bir şekilde en doğru yere ulaştırılabileceğine vurgu yaptı. 

Toplantıda daha sonra diğer STK temsilcileri de söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.