Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 2019 Yılı 2. Çalıştayı SETA Merkezi’nde Gerçekleştirildi

Faaliyetler

Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 2019 Yılı 2. Çalıştayı SETA Merkezi’nde Gerçekleştirildi

Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 2019 Yılı 2. Çalıştayı SETA Merkezi’nde Gerçekleştirildi

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB), Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 2019 Yılı 2. Çalıştayı, 19 Ekim 2019 Cumartesi günü  SETA merkezinde gerçekleştirildi. Çalıştaya, otuzun üzerinde bürokrat, uzman, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılım gösterdi.

Çalıştay, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt’un açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına, “Özellikle son zamanlarda gündemde olan İstanbul Sözleşmesi’nin her yönünü siz değerli katılımcılarımız ile istişare edelim istedik” diyerek başlayan Genel Sekreter akabinde çalıştay gündemini okudu.

Genel Sekreter daha sonra 2019 yılı I. çalıştayından bugüne kadar UAE ekseninde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere KAGE Eş Başkanı Dr. Rabiye Yılmaz’ı kürsüye davet etti.
Dr. Rabiye Yılmaz, 2019 yılı içerisinde yapılan faaliyetleri;

– UKAED tarafında düzenlenen “Hepimiz Meryemiz Programı” na icabet
– Genç STK Üyeleri ile buluşma
– Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun düzenlediği ‘Ailenin Korunma Hakkı’ sempozyumuna katılım
– Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 7. Aile Şurası’na katılım
– Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendiyi ziyaret
– Malezya’da seyahati: Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Konsey Toplantısı, Malezya Başbakan Yardımcısı, Wan Azizah Wan Ismail’i Ziyaret, Malezya İslam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nor Faridah – – Abdul Manaf ile Görüşme, Malezya Türkiye Büyükelçisi Doç. Dr. Merve Safa Kavakcı’yı Ziyaret
– Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanı Zeliha Sağlam ve Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ali Çevik ziyareti

başlıklarıyla katılımcılara aktardı.

Dr. Rabiye Yılmaz’ın sunumunun ardından Dr. Ayşe Güney Hanım, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Çalıştay, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 no’lu kanun ekseninde ülkemizde yaşanan son gelişmelerin değerlendirilmesi ve katılımcıların bu konuda mülahazalarını belirtmeleri ile devam etti.

İkinci bölümde aile eksenli faaliyetleri bulunan uluslararası kurum ve kuruluşlarda STK’ların aktif yer almaları ele alındı. Kadın, aile ve gençlik eksenli çalışan STK’larımızın uluslararası arenada çalışmaları bulunan bu kurumlara nasıl üye olabilecekleri, hangi platform ve programlara katılabilecekleri konusunda değerlendirmeler yapıldı.

UAE 2019 yılı II. çalıştayı aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.