Yemen Ziyareti

YEMEN ZİYARETİ
14 Ocak 2019

Katılanlar:

İsmail Çataklı, İçişleri Bakan Yardımcısı

Mehmet Güllüoğlu, AFAD Başkanı

Mahmud Ötegen, AFAD İyileştirme Dairesi Başkanı

Fatih Teymur, İyileştirme Dairesi Uzman

Abdulhamit Erten, İDSB Genel Koordinatörü

I. Ziyaret: Aden Başbakanlık Ofisi: Başbakan Muin Abdülmelik Sait

Ziyaret ilk olarak Pazartesi sabahı Yemen Başbakanı Sayın Muin Abdülmelik Sait’i makamında ziyaret ile başladı. Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, ihmalkârlıkla suçladığı başbakan Ahmed bin Dağr’ı görevinden azlederek bu göreve Dağr hükümetinde Bayındırlık ve Yol Bakanı olarak görev yapan Sait’i getirmiş. Salim el-Hanbeşi de başbakan yardımcısı olarak atanmış. Diğer hükümet üyelerinin ise görevlerine devam etmesi kararlaştırılmış.

Heyetin ziyaretinden büyük bir memnunluk duyduğunu belirten Başbakan, savaş başladığından bu yana ülkelerini Türkiye’den ziyaret eden ilk üst düzey resmi ziyaretin bu olduğunu ifade etti.

İki yıldan fazladır bölgede bulunan TİKA ve Kızılay yetkilileri, Taiz doğumlu 42 yaşındaki yeni Başbakan Abdulmelik'in hiçbir siyasi partiye üyeliği bulunmadığını, Mısır'daki Kahire Üniversitesinde mimarlık ve tasarım alanında felsefe doktorası yaptığını, Zamar Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin eski öğretim üyelerinden olduğunu söylediler. Muin Abdulmelik'in hükümet içinde sessiz bir şekilde çalışan bakanlardan olduğunu, Suudi Arabistan'da ikamet eden diğer bakanların aksine sürekli olarak Yemen'de bulunduğunu ve altyapı çalışmalarına önem verdiğini ifade ettiler.

Toplantıda Muin Abdulmelik, 2015'ten bu yana savaşın yaşandığı Yemen’de salgın hastalıkların kol gezdiği ve ekonominin çöküş sinyalleri verdiği bir dönemde başbakanlığa geldiğini, sorumluluğunun büyük olduğunu bu sorunların üstesinden Türkiye gibi kardeş ülkelerin desteğiyle çıkacaklarına inandığını belirtti. Bir yıl önce Amerikan doları karşısında tarihinin en düşük seviyesini (1 dolar = 760 riyal) gören Yemen Riyalinin temel tüketim maddeleri ile yakıt fiyatlarında fahiş artışlara neden olduğunu ama başbakan olduğundan beri yaptıkları çalışmalar ile Riyal’in 30% değer kazandığını pazarda gıda maddelerinin bulunmasına özellikle önem verdiklerini anlattı.

Bakan yardımcımız İsmail Bey, öncelikle bir iki gün önce gerçekleştirilen drone saldırısı sonucu ölen Yemenli yetkililer için başsağlığı dileklerini iletti. Türkiye olarak her zaman Yemenli kardeşlerimizin yanında olduklarını ve Yemen’in toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve meşru hükümetle değişik alanlarda hususen insani dramın sonlandırılmasında işbirliğine hazır olduklarını anlattı.

AFAD’ın kendisine bağlı olmasıyla Yemen’deki durumu yakından görmek maksadıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini, sonunda bir rapor hazırlayarak devlet içinde gerekli yerlere ve Cumhurbaşkanımıza ileteceklerini belirtti. Türkiye’nin imkânları ve sizlerin talepleriniz yönünde yardımların bölgeye ulaştırılabileceğinin altını çizdi.

Toplantıda yer alan Yerel Yönetimler Bakanı Abdulrakip Fetih, bölgeye dünyanın değişik ülkelerinden çok değişik kurumlar, STKlar ve işadamları vasıtasıyla yardımlar ulaştırılmaya çalışıldığını ama bunların başıboş olmaması gerektiğine inandıklarını vurguladı. Türkiye’den gelecek tüm yardımların sadece TİKA, Kızılay ve Afad kanalıyla gelmesi gerektiğine inandıklarını vurguladı.

II. Ziyaret: Yerel Yönetimler Bakanı Abdurrakip Fetih:

Heyetimiz daha sonra, ofisi yine aynı yerleşke içerisinde yer alan, İnsani Yardım Üst Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüten Yerel Yönetimler Bakanı Abdurrakip Fetih ve heyetiyle görüşerek Yemen’deki insani durum masaya yatırıldı. Toplantıya ayrıca Ziraat Bakanı Müsteşarı Cemal Hüseyin, Bakan Danışmanı Muhammed Hasan el Masri, İnsani Yardımlardan Sorumlu Koordinatör Muhammed el Suudi katıldı.

Fetih, heyetimize hoş geldin diyerek Yemen’de yaşanmakta olan insanlık dramı konusunda bilgi verdi. Türkiye’nin ümmetin liderliğini yaptığını eğitimden, gıdaya her alanda desteğe ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Bu yıl içinde Türkiye’de, Yemenli ve dünyadan tüm yardım kuruluşlarını bir araya getirecek uluslararası bir konferans yapılarak projelerin finansmanının ve planlamasının yapılabileceğini kurumların karşılıklı görüşerek hangi projelere hangi kurumların destek olabileceklerinin belirlenebileceğini anlattı.

Bakanımız Çataklı, TİKA’nın zaten bölgede ofisinin bulunduğunu ve bu ofiste sürekli bir koordinatörünün bulunduğunu belirtip TİKA üzerinden tüm projelerin koordinasyonunun sağlanabileceğini belirtti. Fakat burada ana sorunun bugüne kadar hem TİKA hem diğer Türk kurumları tarafından sunulan veya başlanılan projelerin hayata geçirilememiş veya yarım kalmış olmasında yattığını vurguladı. Her alana girmektense belirli alanlar seçilip Türk kurumların bu alanlara konsantre olabileceklerini belirtti. Hem Ankara’ya yeni atanan Yemen Büyükelçisinin, hem Riyad’a yeni atanan Yemen nezdinde Türk Büyükelçisi’nin (Prof. Dr. Faruk Bozgöz) ilişkilerin koordinasyonunda büyük fayda sağlayacağının altını çizdi. Türk Büyükelçinin eski Yemen TİKA koordinatörü (2011-2015) olması hasebiyle bu irtibatın sağlanmasında önemli bir faktör olacağına inandığını belirtti.

PROF.DR. FARUK BOZGÖZ KİMDİR?
EĞİTİM BİLGİLERİ

Doktora, SELÇUK ÜNİVERSİTESİ, Temel İslam Bilimleri, Arap Dili ve Belagatı, 1994-2000

Yüksek Lisans, ANKARA ÜNİVERSİTESİ, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel İslam Bilimleri, 1990-1994

Lisans, SELÇUK ÜNİVERSİTESİ, İlahiyat Fakültesi, 1983-1988

YAPTIĞI TEZLER

Doktora, "Kur´an-ı Kerim ve Mecaz Kavramı",

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri. Haziran, 2000.

Yüksek Lisans, "Kur´an-ı Kerim´de Ehl-i Kitab´a Dair Üç Ayetle İlgili Tarihi ve Semantik Bir Çalışma",

ANKARA ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Ocak, 1993.

YABANCI DİLLER

İngilizce, İyi
İbranice, Orta
Arapça, Çok İyi

AKADEMİK UNVANLAR/GÖREVLER

Prof.Dr., İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ, Edebiyat Fakültesi, 2012 - Devam Ediyor

Doç.Dr., DİCLE ÜNİVERSİTESİ, Edebiyat Fakültesi, 2007 - 2012

Doç.Dr., SANAA DEVLET ÜNİVERSİTESİ, Diller Fakültesi, 2007 - 2010

Yrd.Doç.Dr., DİCLE ÜNİVERSİTESİ, Edebiyat Fakültesi, 2000 - 2007

Arş.Gör.Dr., RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ, İlahiyat Fakültesi, 2000 - 2000

Arş.Gör., RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ, İlahiyat Fakültesi, 1994 - 2000

MESLEKİ VE İDARİ DENEYİM

Yemen Ülke Koordinatörlüğü, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA, 15.06.2011 - 03.02.2015

Bölüm Başkanı, SANAA DEVLET ÜNİVERSİTESİ, Diller Fakültesi, Türk Dili ve Tercüme, 20.06.2007 - 24.08.2010

ARAŞTIRMA ALANLARI

Arap Dili ve Edebiyatı / Ortadoğu Araştırmaları

Siyasi Tarih / Yemen / Yemen Lehçesi

III. Ziyaret: İçişleri Bakanı Ahmed bin Ahmed Meyseri:

İçişleri Bakanı Meyseri, heyetimizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek Türkiye’yi bir abi gibi gördüklerini bir Müslüman ülkenin bu şekilde ilerlemiş ve sanayileşmiş, dünya ülkeleri arasına girmiş bulunduğunu görmekten büyük mutluluk duyduklarını vurguladı. Yemen’in durumunun ortada olduğunu, temelden yeni bir devlet kurmakla meşgul olduklarının altını çizdi. Bunun için hem teknik hem güvenlik alanında acil desteğe ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Acil olarak bir iç işleri bakanlık binasının yapılması gerektiğine inandıklarını Aden’in belki yeni bir başkent olarak dizayn edilerek altyapısının geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. İki bakanlık arasında 2004-2008 yılları arasında güvenlik ve işbirliği protokolü bulunduğunu bu çerçevede bazı emniyet güçlerinin Türkiye’de eğitildiklerini bu protokolü yenilemek istediklerine vurgu yaptı. Bu eksende yeni bina inşaatı, tefrişatı, hastane inşaatları, nüfus kayıt sistemi, terörle mücadele alanlarında destek talep etti.

Bakan Yardımcısı Çataklı, iki ülke Ortak İşbirliği Komisyonu bulunduğunu ve geçmişte dört kez bir araya geldiklerini bu komisyonun canlandırılarak çalışmalara hemen başlayabileceğini yeni atanan büyükelçilerin bu yönde ilk adımları atabileceklerini belirtti. Bina ve diğer teknik ihtiyaçlar ekseninde kendilerine taleplerini iletmelerini istedi.

IV. Teknik Eğitim Bakanı Ziyareti: Prof. Abdulrezzaq Y. Alashwal

Osmanlı’nın bölgeyi terk etmesiyle beraber bölgede huzur ve asayişin kaybolduğunu belirten Bakan, ülkenin eğitim alanında da acil desteğe ihtiyacı olduğunu hatta belki de gelecek nesillerin kurtarılması için Yemen’in tekrar kurulmasında bunun en önemli adım olacağını belirtti. Bununla beraber TİKA ile ortaklaşa geliştirilen projelerin savaş nedeniyle akamete uğradığını kaydetti. Teknik eğitim alanında laboratuvar, atölyeler ve yetişkin insan gücü açısında çok açıkların bulunduğunun altını çizdi.

Bakan Çataklı, talepleri değerlendireceklerini kendilerine ihtiyaç listelerinin TİKA aracılığı ile gönderilmesini istedi.

Amman Büyükelçilik Ziyareti

Dönüş yolunda Amman Büyükelçimiz Sayın Murat Karagöz’ün heyetimize ve Amman’da iş ziyaretinde bulunan THY ekibine verdiği yemeğe iştirak ettik. Yemekte, birkaç yıl önce İDSB ile birlikte Kuveyt ziyaretine katılan TİKA Amman Koordinatörü Kürşad Mahmat, geçmişte İDSB ile İHH adına iletişim kurmuş ve faaliyetlere katılmış bulunan Türkiye Maarif Vakfı Ürdün Koordinatörü Ahmet Zeki Olaş, Lübnan’dan Amman’a atanan Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu, THY Uluslararası İlişkiler ve Anlaşmalar Başkanı Mehtap Salih Özkanoğlu ile Genel Müdür Dr. Taner Erim, THY Uluslararası Satışlar Ortadoğu Müdürü Muhammet Fatih Durmaz ve Amman askeri ataşemiz Bülent Akçay da hazır bulundular.

TİKA Amman’da Hicaz demiryolunun Amman istasyonunun yenileme işini ve burada bir Osmanlı müzesinin inşaat işini yürütüyormuş. Açılışın 2020 yılında yapılması planlanıyormuş. Maarif Vakfı da burada Türk okulunun açılış işlemleri için uğraşıyormuş. Darbe girişiminin hemen ardında Ürdün buradaki FETÖ okulunu kapatmış ve tüm öğretmenleri sınır dışı etmiş. O nedenle mevcut bir yapı olmadığı için her şeyi yeni baştan koordine ediyorlarmış. THY ile faaliyetlerimiz ekseninde bilgi paylaşımında bulunduk, uluslararası organizasyonlardaki sıkıntılarımızı ve destek taleplerimizi ilettik. Büyükelçimize İDSB hakkında bilgi sunduk.