İDSB Resmi Sitesi

Üye Ol

Sign up

سجل

Aidat Öde

Pay Dues

دفع المستحقات

Bağış Yap

Donate

تبرع

Gönüllü ol

Be a volunteer

كن متطوعًا

Üye Listesi

Member List

قائمة الأعضاء

İDSB Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) Çalışmaları Kapsamında Masa Toplantılarına Devam Ediyor

Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) Çalışma Masaları ile toplantılar kapsamında ikinci online toplantı Aicha Bel Hadjar’in başkanlığını yürüttüğü Uluslararası İlişkiler Masası ekseninde 8 Eylül 2020 tarihinde masa üyeleri, diğer masaların başkanları ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) Çalışma Masaları ile toplantılar kapsamında ikinci online toplantıyı Aicha Bel Hadjar’in başkanlığını yürüttüğü Uluslararası İlişkiler Masası ekseninde 8 Eylül 2020 tarihinde masa üyeleri, diğer masaların başkanları ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantı İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt Bey’in gündeme dair açılış konuşması ve masa toplantıları hakkında bilgi paylaşımı ile başladı. Kurt, “Bundan önceki çalışma masaları toplantısında Aile Fıkhı ile Uluslararası Anlaşmalar ve Kamu Politikaları masaları bir araya geldi. Toplantıda aldığımız kararları hepiniz ile ayrı ayrı paylaştık. Bildiğiniz üzere bizim altı tane çalışma masamız var. Bu altı masamız ile önümüzdeki her 15 günde bir değişik masalar ile bir araya gelmek suretiyle inşallah tüm masaları tamamlamış olacağız. Bir sonraki masa toplantımızı Prof. Dr. Khadija Mufid hocanın talebi üzerine Strateji ve Literatür Geliştirme Masası ile planlıyoruz” dedi ve geçmiş dönemde neler yapıldığını kısaca toparlaması için sözü Kadın Aile ve Gençlik Komisyonu Eş Başkanı Dr. Rabiye Yılmaz’a bıraktı.

Yılmaz, UAE kapsamında yapılan faaliyetleri kısaca aktardı ve gelinen noktada ailenin çok daha risk altında olduğu bir dönemden geçildiğinin altını çizdi. Yılmaz konuşmasının devamında, “Bu nedenle uluslararası aile sözleşmemiz her YİK toplantısında ve bütün toplantılarda belirtildiği üzere çok büyük önem arz etmektedir. Ve bunun alt maddelerini ve eylem planını masalar olarak çalışmayı hedeflemeliyiz. Bu konu da gerekli gayretler gösterilmeye başlanıldı. Katılımınız için Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın ardından Uluslararası İlişkiler Masası, Başkanı Aicha Bel Hadjar faaliyetleri ve hedefleri ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Hadjar konuşmasında, “Uluslararası ilişkiler masasının ilk ve öncelikli hedefi aile anlayışını tüm dünyaya yaymaktır. Bizlerin hedef aldığı kitle sadece İslami STK’lar değil tam tersine gayrimüslim olsalar da bu konularda sağlam bir fikre sahip olan ve aile kurumuna sahip çıkan kurum ve kuruluşlar da olabilir. Bizlerin projesi bu uluslararası anlaşmaları ve yerel kanunları aşıyor. Bir insanlık görevi olması hasebiyle insani değerlere göre aile yapısını korumalıyız” dedi ve masanın yapması gereken çalışmaları belirtti.

Toplantı, katılımcıların mülahazalarını aktarmalarıyla devam etti ve ardından sona erdi.

blank