gazze2

Basın Açıklamaları

"Birlikte Daha Güçlüyüz Filistin İçin Yan Yana" basın açıklaması düzenlendi

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Türk Kızılay işbirliğinde Kızılay İstanbul genel merkezinde düzenlenen "Birlikte Daha Güçlüyüz Filistin İçin Yan Yana" başlıklı basın açıklaması 37 İnsani yardı kuruluşu katılımıyla basın mensuplarına duyuru yapıldı.

İDSB Genel sekreteri Sayın Eyüp Akbal'ın yaptığı açıklama şöyleydi;

Saygıdeğer başkanlarım, değerli basın mensupları, sevgili misafirler,

İsrail’in son günlerde tamamen kontrolden çıkmış bir şekilde ABD başta olmak üzere batılı devletlerin himayesi altında Filistinliler üzerindeki saldırıları hiçbir şekilde kabul edilemez. İsrail’in özellikle okul, hastane, fırın, mahalle demeden tam bir etnik temizlik mantığıyla yürüttüğü saldırılarını nefretle tel’in ediyoruz.

Her gün şehit kanlarının aktığı Filistinimizde yaşanmakta olan bu menfur saldırıları nefretle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

İsrail’in Filistin’de uyguladığı politikaları, uluslararası insan hakları örgütleri ve Birleşmiş Milletler raporlarına göre açıkça “etnik ayrımcılık suçu” olarak tescillenmiş olmasına rağmen İsrail, tüm dünyanın gözü önünde bu suçu işlemeye aynı cüretle devam etmektedir.

Her zaman dediğimiz gibi Filistin davası ne sadece Filistinlilerin ne de Arapların bir davasıdır.  Bu dava hepimizin, bu ümmetin davasıdır. Bu dava özünde bir insanlık sorunu, mazlum bir milletin varoluş sorunu, bir insan hak ve hürriyetleri sorunudur. Uluslararası toplum bir an önce üzerine düşeni yapmalı, İsrail ve ABD’nin uluslararası hukuku ve bu yönde gelişen müktesebatı hiçe sayarak artan saldırganlığını sona erdirmek için süratle harekete geçmelidir.

 

Değerli basın mensupları,

Hür dünyanın gözü önünde bir insanlık ayıbı olarak devam eden katliamların ve vahşetin gün geçtikçe daha da artması karşısında sessiz kalan uluslararası güç odaklarına inat, Kızılay başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşumuzla beraber sivil dayanışmayı temin amacıyla kurulan İDSB İnsani Yardım Platformu ekseninde, Kızılay koordinasyonuyla Gazze için bugün ortak bir yardım kampanyası başlatıyoruz.

Medeniyetimizin temel taşını oluşturan değerlerimiz, komşusu açken tok yatmanın, insani ve İslami olmadığını çok açık bir şekilde ortaya koymuştur.

İnancımız bize haksız yere bir insanı öldürmenin, bütün bir insanlığı öldürmekle eşdeğer olduğuna da vurgu yapar. Yine inancımız bize hemen yanı başımızda sayılabilecek bir coğrafyada 75 yıldır süregelen ve milyonlarca insanın yerinden yurdundan koparıldığı, mülteci duruma düşürüldüğü ve bu süreçte binlerce insanın hayatını kaybettiği bu büyük trajediye seyirci kalmamamız gerektiğini de vaaz ediyor.

Karanlığın en yoğun olduğu nokta, aydınlığın en yakın olduğu zamandır. Ekmeğimiz, suyumuz, ilacımız, battaniyemiz kardeşlerimizindir.  İnşallah, Filistin’i ve gönüllerimizi yakan ateş, bu rahmet kampanyasıyla bir nebze olsun dinecektir.

İnsani Yardım Platformu STK’ları olarak yurtiçinde yapılan kampanyalara ek olarak uluslararası anlamda Fas, Suriye, Sudan, Afganistan, Yemen, Pakistan, Çad, Kamerun ve Lübnan için AFAD ile iş birliği içerisinde yardım kampanyaları düzenlemiştik. Deniz, kara, hava ve demiryolu ile oralarda yaşayan kardeşlerimize yardımlarımızı ulaştırmaya çalışmıştık.

Bu kampanyalardan edinmiş olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimimiz doğrultusunda şu an Gazze’de büyük sıkıntılara dûçar olan kardeşlerimize de bir yardım eli uzatmak istiyoruz.

67 ülkede 354 sivil toplum kuruluşu üyesi bulunan bir STK çatı örgütü olarak İslam dünyasındaki tüm kurum ve kuruluşları birlik ekseninde ortak hareket etmeye İsrail’in ve işbirlikçilerinin uyguladıkları zulme dur demeye ve bu yardım kampanyasına destek olmaya davet ediyoruz.

Teşekkür eder saygılar sunarım.