İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında!

Basın Açıklamaları

İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında!

İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında!

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti 15 Temmuz gecesi Hükümetimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik menfur bir darbe girişimi ile karşı karşıya bırakılmıştır. İslam Dünyası STK’ları Birliği olarak yurt içi ve yurtdışı üyelerimizle birlikte bu hain kalkışmayı lanetlemek ve meşru’ yönetime olan desteklerimizi ifade etmek üzere 1 Ağustos 2016 tarihinde MÜSİAD merkezinde “İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında” başlıklı bir basın toplantısı düzenledik.

Basın toplantısına yurt içinden 50’nin üzerinde STK başkanımız ve temsilcilerinin yanısıra, Asya-Pasific, Hindo-Pak, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde faaliyet göstermekte olan üye STK’larımız da iştirak ettiler. 

Toplantı videosunu https://youtu.be/wbaCDiU81E0 linkinden izleyebilirisiniz. 

İDSB Genel Sekreteri Avukat Ali Kurt basın toplantısındaki konuşmasında şunları söyledi:

“63 ülkeden 312 STK’nın çatı kuruluşu olan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) olarak, vatandaşlarımızın hür iradesiyle belirlenen meşru hükümete ve yarısından fazlasının oyunu alarak seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘a karşı girişilen menfur askeri darbe teşebbüsünü şiddetle tel’in ediyoruz.

Aziz milletimiz 15 Temmuz günü kadınıyla-erkeğiyle, yaşlısıyla-genciyle Başkomutanının çağrısı üzerine, halkına ağır silahlarla saldırmaktan çekinmeyen haşhaşi terör örgütü karşısında canını siper etmiş ve 40 yıldır hazırlanmakta olan hain bir planı bir gecede bozguna uğratmıştır.

Bizler gece yarısı okunan sala ve ezanları Irak’ta işitmiştik. Tanklarla, uçaklarla gözünü kırpmadan kendi halkını katleden canileri Suriye’de görmüştük. Bir gün aynı hadiseleri kendi memleketimizde de yaşayacağımıza hiç ihtimal vermemiştik.

Darbeciler o gün gerçekten Ebrehe’nin filleri gibi mağrur ve saldırgan idiler! Ama 1960’dan bu yana gerilmiş bir yay gibi bekleyen öfkeli ve kararlı Ebabil’leri unuttular. Bu necip millet, geç saatlerde gelen tek bir telefon mesajıyla milyonlarla sokağa döküldü ve bu hainlerle ölümüne mücadele eden emniyet güçleriyle, keza darbeye karşı çıkan askerleriyle birlikte canını hiçe sayarak muhteşem bir direniş gösterdi. Sadece bir gecede, evet bir gecede, sabaha kadar binlerce destan yazıldı.

Bu aziz toprakları korumak üzere kendilerine teslim edilen silahlarla kendi milletini, kendi emniyet güçlerini, kendi meclisini bombalayabilecek kadar gözü dönmüş bu ihanet çetesine hakettikleri cevap elhamdülillah en güzel şekilde verildi.

Bu hain yapılanmaya mensup olanlar, yıllarca dinler arası diyalog gibi son derece kirli bir proje altında, müslümanlara karşı şedit, kafirlere karşı merhametli bir yaklaşım içinde, uluslararası karanlık mihverlerin sadece memleketimizde değil, tüm İslam dünyasında truva atı oldular. Tesettür gibi temel hakikatlere füruat dediler, maksatlarına ulaşmak için her türlü kumpası, yalanı ve hileyi mübah gördüler.

Askeri dönem, sağ veya sol, hiç farketmeden her iktidar döneminde virüs gibi büyüyerek gelişen bu haşhaşiler, birlik ve beraberliğimizin ana omurgasını teşkil eden manevi değerlerimize ve iman esaslarına yönelik planlı tahribatlar yaptılar. Asırlarca bu ümmetin kabülüne mazhar temel esaslarımızı dini faaliyet kisvesi altında sarsmaya çalışarak selim kalpleri ifsad ettiler. Cemaat, yargı ve asker kavramlarına zarar verdiler.

Ama unuttular ki, Cenab-ı Hak hayru’l-makirindir. Tuzakları boşa çıkarandır. Güzel yurdumuzun kılcal damarlarına kadar sızan bu hainlerin planları, Allah’a sonsuz hamd ü senalar olsun ki neticesiz kaldı.

İçerden dışardan hainlerin destekleriyle bunca yıldır yapılan hazırlık, bir kaç saat içinde Allah’ın inayetiyle hezimete uğradı. Ülkeyi bölmek için tezgahlanan oyun, kalpleri birleştirdi.

Kahraman bir milletin bir asırdır baskı altında tutulan direniş ve kardeşlik ruhu, elhamdülillah dizginleri ele aldı. Bu birlik ve kardeşlik anlayışını rehavete kapılmadan, iç ve dış mihrakların oyununa gelmeden muhafaza etmek ve devam ettirmek zorundayız.

Yalnız İstanbul ve Ankara’da değil, doğusuyla batısıyla bütün vatan sathında 17. gününü tamamlayan meydan nöbetlerini, sadece muhteşem bir sahiplenme olarak değil, aynı zamanda dahili ve harici düşmanlara verilen kuvvetli bir mesaj olarak görüyoruz.

Başta BM, Amerika ve Avrupa devletleri olmak üzere uluslararası kamuoyu her zamanki gibi bizi hiç şaşırtmayan çifte standart ve duyarsızlık içinde üç maymunları oynadılar.

Paris’te, Brüksel’de, Londra’da acılarını paylaştığımız bu demokrasi münafıkları, ikiyüzün üzerinde şehid, binlerce yaralı verdiğimiz bu darbe teşebbüsünde sivil halkın birlik ve beraberlik içinde kendi iradesine sahip çıktığı bu muhteşem direnişi görmediler, Mısır’da, Suriye’de, Yemen’de ama maalesef hep bizim coğrafyamızda yapageldikleri gibi anlamak istemediler.

Yıllarca emek vererek besledikleri haşhaşi müttefiklerinin halkın sillesiyle bozguna uğratılmasından çok rahatsız oldular.

Batı dünyasının bu duyarsızlığına bedel, İslam coğrafyasının dört bir tarafındaki kardeşlerimiz bizim derdimizi yüreklerinde paylaştılar.

Bazı ülkelerde yaşanan benzer sıkıntılara rağmen bizimle birlikte onlar da sokaklara döküldüler. Bir ümmet şuuruyla bizim için yaptıkları samimi dualar, destek mitingleri ve gönderdikleri mesajlar en güçlü dayanak noktalarımızdan biri oldu.

Bu coğrafya bugün burada olduğu gibi, kendi değer yargıları içinde birlik ve beraberliği daha da güçlendirmek zorundadır. Önümüzdeki bu emsal problemlerden tek çıkış noktamız aramızda tesis edeceğimiz bu tevhid ruhudur. Bizler ittihad-ı İslama sözde değil, özde sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği işte bu gaye ve maksatla kurulmuş aynı binanın taşları hükmünde bir kardeşlik ve birlik projesidir, bir himmet seferberliğidir.

Bugün karşılaştığımız bu menfur ve müessif darbe teşebbüsü karşısında kardeşlerimiz, “İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında” başlığı altında yanımızda yer alarak bu kardeşlik ruhuyla Asya-Pasific’ten, Hindo-Pak ülkelerine, Ortadoğu ve Afrika’ya uzanan bir coğrafya içinde dayanışma gösterdiler.

Darbenin ilk saatlerinden itibaren, dünyanın dört bir tarafından binlerce göz yaşartıcı destek mesajları aldık. Bu vesileyle kardeşlerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Son olarak, yaşadığımız bu dehşetli hadise bize gösterdi ki birlik beraberliği muhafaza etmek sadece lafla olmaz. Bizler bundan sonra FETÖ benzeri, kim oldukları belirsiz, kökleri olmayan nevzuhur müfsid hareketlere fırsat vermemeli,  def’-i mefasid’in celb-i menafi’den evla olduğunu gözden uzak tutmamalıyız.

Bir milletin birlik ve beraberliğini bozacak en önemli tehlikenin, temel referanslarımıza ve değer yargılarımıza yapılan bilinçli müfsid saldırılar olduğunu unutmamalı, hazır kıta bekleyen yeni taşeronların aramızda tekrar fitne çıkarmalarına izin vermemeliyiz. Özellikle başta Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere dini otoritelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız paralel devlet kadar, paralel din ve itikad anlayışına da karşı çıkmalıdırlar.

İyi bilinmelidir ki Kur’an’ın tesis ettiği tevhid ve iman esasları, İslam cemiyetinin ana direğidir. Bu sarsıldığı gün, cemiyet yoktur.

Bu vesileyle darbe teşebbüsünde şehid düşen kardeşlerimize Allah’dan rahmet, geride kalan yakınlarına sabr-ı cemil ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Bu ihaneti duyduğu ilk andan itibaren bu darbenin karşısında dimdik duran ve aziz halkımızı sokaklara ve meydanlara sahip çıkmaya davet eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hususan teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

Keza kararlı bir şekilde darbeye karşı çıkan ve geri adım atmayan hükümetimize, savaş uçaklarının bombardımanı altında Yüce Meclisi açık tutarak faaliyetine devam eden TBMM’nin değerli başkan ve üyelerine ve tüm siyasi partilerimize, emniyet güçlerimize, askerlerimize ve özellikle başkomutanının yanında cansiperane saf tutan silahsız kuvvetlerimize, aziz halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza, dualarıyla bizlere destek olan tüm İslam dünyasına teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bu alçak girişimin faillerinin en kısa zamanda tasfiye edileceğine ve hak ettikleri en ağır biçimde cezalandırılacaklarına inancımız tamdır.

Kamuoyuna saygılarımızla arz eder, katılım ve destekleriniz için teşekkür ederiz.” 

Toplantıya salonda iştirak eden bazı STK temsilcilerinin tebliğlerinden önemli başlıkları aşağıda şöyle sıralayabiliriz. Ayrıca videosunu da şu linkden izleyebilirsiniz: 
https://www.youtube.com/watch?v=xFQY0lBSpRQ 

Muhyiddin Ali Karadaği, Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri

Karadaği, bütün Müslümanların darbe girişiminin başarısız olması için dua ettiğini söyledi. Karadaği, âlimler olarak cesur olmak zorunda olduklarını vurgulayarak, “Allah’ın planı galip geldi ve darbecilerin planı başarısız oldu. Batı tekrar ikiyüzlülüğünü göstermiştir. Bazı İslam ülkeleri de kendilerinden beklenen tavrı gösterememişlerdir. Her türlü tehlike ve zulme karşı durmak bizim görevimizdir” diye konuştu.
https://www.youtube.com/watch?v=PLBmHkY0KXA

Hamza Akbulut, TGTV Başkanı

İslam Ümmeti’nin 3 büyük probleminin fakirlik, cehalet ve birbirine düşmanlık olduğunu; kendi dinini bilmeyen kitlelerin sapık fırkaların peşinde gidebildiklerini belirtti. 15 Temmuz kalkışmasının bir dış operasyon olduğunu belirten Akbulut bu hareketin Müslümanları parçalamayı niyetlenmişken tam tersine bilinçlenmelerine ve birlik halinde hareket etmelerine vesile olduğunu söyledi. Akbulut, bu tür fitne hareketleri peşinde olanların en ağır şekilde cezalandırılmaları gerektiğini bunun için pek çok dünya ülkesinde uygulanan idam cezasının yeniden geri getirilmesinin önemini vurguladı.
https://www.youtube.com/watch?v=1IVYCpMbOJE

Necmi Sadıkoğlu, İDSB Onursal Başkanı

Bu darbe Türkiye’nin birlik ve beraberliğine, ekonomik ve siyasal alanda gelişimine yöneltilmiş alçakça bir girişimdir diyen Sadıkoğlu bu kalkışmayla ülkemizin önü kesilmek istenmiş, kredi notlarının düşürülüp uluslararası arena da yatırım yapılamaz kredi alamaz istikrarsız bir ülke durumuna getirilmek istenmiştir diye ekledi. Darbeyi şiddetle lanetleyen Sadıkoğlu, Türkiye’nin bu badireyi de atlatacak ve dünyada hakkettiği ekonomik skaladaki yerini de en kısa zamanda alacak kapasitede bir ülke olduğunu söyledi.
https://www.youtube.com/watch?v=I4NoqRhRw68

Necati Ceylan, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri (UHUB)

Ceylan konuşmasında darbenin Cumhurbaşkanımıza karşı yapılmış gibi görünmesine rağmen aslında Türk Milleti’ne karşı içimize sızdırılmış hainlerce planlanmış ve uygulamaya konulmuş bir haçlı seferi olduğunu belirtti. Dünyadan çok cılız tepkiler gelmesine de tepki gösteren Ceylan, Uluslararası AF Örgütü’nün bile 240 kişinin darbecilerce katledildiği bir ortamda bu hain kalkışmayı kınamak bir yana, çıkıp darbe sonrası tutuklananların hak ve hürriyetlerine vurgu yaparak bunların muhafaza edilmesi gerektiği yönünde Türkiye’ye uyarı bildirisi yayınlayabildiğini belirtti. Bunun bile batının ne denli iki yüzlü hareket edebildiğini gösterdiğini kaydetti.
https://www.youtube.com/watch?v=9hGI69Oujd0

Erol Yarar, Filistin Platformu Başkanı

Konuşmasında Yarar, bu tür haşhaşi örgütlere karşı bu yüzyılda Müslümanların ne kadar dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. Müslüman görünümlü, İslam adına hareket ettiklerini söyleyen bu yapılanmaların tüm İslam âlemini kana buladıklarını ve en fazla Müslüman kanını akıtanların da bunlar olduğunu belirten Yarar,  Al-Qaida Afganistan-Pakistan’da; IŞİD Irak ve Suriye’de, Boko Haram Afrika’da ve bir fitne örgütü olarak FETÖ’nün de Türkiye’de kanla karışık fitne yapılanmaları olduğuna dikkat çekti. Müslümanların artık büyük resmi görebilmeleri gerektiğine vurgu yapan Yarar, fakat batıyı da bunlar için suçlayıp durmayı bırakarak Müslümanların sivil kurumsal yapıları güçlendirerek gerekli önlemleri almaları gerektiğine değindi.
https://www.youtube.com/watch?v=gD3dxDzsSx8 

Fatma Benli, AK Parti İstanbul Milletvekili,

Bu hain girişim, sadece, dünya 5 ten büyüktür diyen Cumhurbaşkanımıza veya Türk Milletine karşı değil tüm mazlum milletlere karşı yapılmış bir darbe girişimidir diyen Benli, bu ihanet çetesinin, sivil iradeye ağır bir darbe vurmaya çalışırken bizzat “sivil irade”nin kendisi tarafından bertaraf edilmiştir diye ekledi. Bunda sivil iradenin kurumsallaşmış şekli STK’ların yeri ve öneminin büyüklüğüne vurgu yapan Benli, 240 şehit verilen böylesine tehlikeli bir dönemi atlatmaya çalışan Türkiye’yi 3 aylığına OHAL ilan etti diye eleştirenlere, Fransa 2. kez ve 6 aylığına ilan ettiğinde, Almanya ilan ettiğinde, Belçika ilan ettiğinde  neden sustunuz diye tepki gösterdi.
https://www.youtube.com/watch?v=FEJ3yxV2czY

Eyüp Akbal, İDSB Genel Sekreter Yardımcısı-MÜSİAD

Sayın Akbal konuşmasında bu girişimin milletin birlik ve beraberliği ile akamete uğratıldığını, ardından karanlık mihrakların beklediği gibi Türk ekonomisinde de bir çökme yaşanmadığı gibi Pazartesi’den itibaren ekonomik ve sosyal hayatın normal akışı içinde devam ettiğine dikkatleri çekti.  Bu zaferin kaynağının , Türk siyasi yapısının ve  ekonominin istikrarlı, sağlam temeller üzerine oturuyor olmasında ve böyle zamanlarda her zaman fedakarlık ve kahramanlık destanları yazan milletin sağduyusunda aranması gerektiğini belirtti. 

Farklı ülkelerden basın toplantısına iştirak eden, bir kısmı da yurtdışı canlı yayın bağlantısıyla katılan diğer STK temsilcileri ise şu mesajları verdiler:

SRİ LANKA – Serendib İnsani Yardım Vakfı – Mohideen Abdul Rahuman:

Serendib İnsani Yardım Vakfının ve Sri Lanka Halkı adına Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan ve Türk milletini, böyle bir darbeyi yendikleri için tebrik ederim. Türk milletinin uzun zamandır askeri darbelerden neler çektiğini ve şimdi Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin ne kadar geliştiğini de bütün dünya biliyor. Biz dua ediyoruz ki Allah Türkiye’yi, Türk milletini ve liderlerini düşmanlarından korusun. Allah Türkiye’ye cesaret ve güç versin.
https://www.youtube.com/watch?v=VM8zDGAY330

PAKİSTAN – Alkhidmat Foundation – Muhammad Abdus Shakoor

15 Temmuz gecesi, Türkiye’de darbe girişiminin başladığını duyunca tüm Pakistanlılar bundan çok rahatsız oldular ve yataklarından kalkıp dua etmeye başladılar. Şükürler olsun ki Allah Türk milletini korudu. Türk milleti Cumhurbaşkanları Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın emrine uyup demokratik haklarını korumak için hemen harekete geçti ve bütün dünya için çok güzel bir örnek teşkil etti. Bu askeri darbeler Türkiye’ye çok zarar verdiler, ama şimdi Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’yi birleştirip öyle bir hale getirdi ki hiç bir düşman artık size zarar veremez. Biz hep şunun için dua ediyoruz ki, Rabbimiz Türkiye’yi ve liderlerini korusun. Bu sayede hem Türkiye, kendisi gelişecek hem tüm dünya için güzel bir örnek olacak. Pakistan Alkhidmat Vakfı olarak biz Türkiye’deki kardeşlerimizin yanında, her türlü yardım ve fedakârlık için hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz. Allah Türkiye’ye yardım eylesin.
https://www.youtube.com/watch?v=mhLX0tZKIGg

MALEZYA – Society for The Enlightenment of The Ummah Malaysia – Ahmad Azam

Ümmetin Aydınlanması Derneği – WADAH ve Malezya halkı adına 15 Temmuz tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı ve Türk milletini, demokrasiyi ve insan haklarını savunurken gösterdikleri cesaret ve fedakârlık için tebrik ederiz. Başarısız darbe girişimi Türkiye’de bir kargaşa meydana getirmeyi hedefliyordu. Lakin bu başarısız teşebbüs günümüzde yöneten ve yönetilen arasında nasıl bir bağın olması gerektiğini göstermesi açısından fevkalade önemlidir. Türkiye son 10 yılda demokrasi alnında büyük adımlar attı. Bu çok güç elde edilen adımları korumak ve yüceltmek çok büyük meziyettir. Sayın Türk Milleti ve Sayın Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan, Ekselanslarının liderliğinde Türkiye, siyasi ve ekonomik alanlarda dünyanın önde gelen süper güçleri ve oyun kurucuları arasında yer almıştır. Biz bu liderlik altında Türkiye’nin Çin’den Arjantin’e kadar dünyaya model olacak bir demokrasi olarak gelişeceğine ve bu yolda nice başarılara imza atacağına inancımız tamdır.  Yine ekselanslarının liderliğinde Türkiye, tüm dünyaya, modern bir devletin Suriyeli mülteciler başta olmak üzere yardıma ihtiyaç duyan insanlara nasıl güvenli ve şefkatli bir yuva, nasıl bir yardım kapısı olabileceğini de bir kere daha göstermiştir. Ayrıca Türkiye’nin Filistin ve diğer ülkelerde ezilen Müslümanların haklarını nasıl savunduğunu oralara nasıl yardım ulaştırdığını hiç kimse inkâr edemez. Bu nedenle biz Türkiye’nin bu dinamizminin ve duruşunun tüm Müslüman dünyası için çok güzel bir örnek olduğuna inanıyoruz. Sayın Ekselansları, biz dua ediyoruz ki liderliğinizdeki Türkiye Allah-u Teâla’nın yardımıyla her zaman güçlü kalacak, her türlü iç ve dış tehditlerin üstesinden gelecektir. İnanıyoruz ki sayenizde Türkiye bu zor günleri hızla atlatacak ve daha güçlü olarak doğrulacaktır. Dünyanın her köşesindeki Müslümanlar Türkiye’nin başarısı ve huzuru için dua etmeyi hiç kesmeyecekler. Türkiye artık bundan böyle sadece Rumi ve Nursi gibi büyük isimlerle değil aynı zamanda Erdoğan’ın ismiyle de hatırlanacak.  Lütfen en içten dileklerimizi ve selamlarımızı kabul ediniz. Biz “bir” ümmetiz. Selamlarımızla 
https://www.youtube.com/watch?v=z5fEyiTnACU

LİBYA – Cem’iyyet-ü Ayadi el’Khayir – Şükrü Cüveyli,

Öncelikle, bu olayda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dilerim. Libya’da bir sivil toplum kuruluşu başkanı ve İDSB konsey üyesi olarak Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde başlayan ve başarısızlığa uğrayan darbe girişimini şiddetle kınıyorum. Bu darbeyi planlayan, gerçekleştiren ve destekleyenleri terörist olarak görüyorum. Bu çete hakları ve yasalları ve hakları ihlal ederek kanun dışı bir eylem gerçekleştirmeye kalktı. Biz Libya’dan Türk halkı iradesini destekliyoruz. Darbeye karşı ve darbeyi planlayanlara karşı Türkiye hükümeti tarafından güvenliği sağlamak amacıyla alınan her karara ve uygulamaya da destek veriyoruz.
https://www.youtube.com/watch?v=xU4OI0cWDX8

LÜBNAN – Cemiyet’ul Waii Velmuwasah – İmad Said

15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi haberi bizleri çok üzdü. Öncelikle darbe girişiminde şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralılara şifa kalanlara Sabri-cemili niyaz ediyorum.  Bu darbe seçilmiş sivil hükümete, devlet kurumlarına, halka ve demokrasiye karşı olmuştur. Herkesin bildiği gibi bu darbenin temel hedefi hükümete el koymak ve sıkıyönetimi getirmekti. Biz bu darbe girişimini şiddetle kınıyoruz ve biz buradan Türk halkını ve hükümetini zalim cuntacıların karşısında birliğe ve beraberliğe davet ediyoruz. Darbeciler darbeyi yaparken insanların haklarını ihlal ettiler. İnsanları öldürdüler çevreye ve demokrasiye zarar verdiler. Biz her zaman Türkiye’nin yanındayız dualarımız gece gündüz devam ediyor.  Filistin meselesi başta olmak üzere Türkiye hükümeti ve halkının ilgi noktası olmuştur. İslam dünyasının derdi onların derdidir. Aynı zamanda Lübnan savaşında da Türkiye’nin duruşu çok farklıydı. Hep mazlumların yanında. Rabbim bu diyarları korusun. Güveni ve barışı nasip eylesin
https://www.youtube.com/watch?v=SubteftBuag 

SOMALİ – Al Tadamun – Abdurrahman Ali

Somali halkından saygı ve selamlar olsu. Türkiye halkına ve hükümetine İDSB aracılığı ile tebriklerimizi sunmak istiyorum.  15 Temmuz gerçekleşen darbe girişiminin ilk anından itibaren Somalı halkı olarak sabah kadar sokaklarda kalıp Türkiye için dua ettik. Gelişmeleri sürekli takip ettik. Allah’a çok şükür Türkiye halkı birliğin ve beraberliğinin ne demek olduğunu bir kere daha gösterdi.  Darbe girişimi hedeflerine ulaşamayınca başarısızlığa uğrayınca biz çok mutlu olduk ve Türk kardeşlerimiz ne kadar sevindiyse biz de o kadar sevinmişizdir. Hep dua edeceğiz ki Allah Türkiye’yi ve başkomutanı ve Cumhurbaşkanı Tayyib Erdoğan’ı korsun. Biz istiyoruz ki Türkiye her zaman birlik ve barış içinde olsun ve diğer Müslümanlara hatta tüm dünyaya örnek olsun. Rabbim bu zor günleri tekrar yaşatmasın.
https://www.youtube.com/watch?v=-E7oEpZLdSk

FAS – İslah ve Tevhid Hareketi Başkanı – Abdurrahman Şihi

Öncelikle, biz her zamanki gibi nerede olursa olsun ve hangi şartlarda olursa olsun devlet kurumlarına ve seçilmiş hükümetlere karşı yapılan her türlü darbeyi kınıyoruz. Türkiye’de yapılan darbe girişimi Allaha şükür Türk halkının dirayeti ve seçilmiş hükümetinin yanında durarak bu darbeyi püskürttü. Biz en baştan bu darbe girişimini kınadık kınamaya devam ediyoruz. Ve biz inanıyoruz ki darbeyi bir tek halk püskürtebiliyor, bunu da Türkiye’de gördük. Türk halkı el ele omuz omuza tankların karşısına çıktı. Birlik ve beraberlik çok önemlidir. Türk halkı bu günlerde demokrasi ve istikrar mücadelesi veriyor.  Biz her zaman Türk halkının yanındayız. Darbeye karşı duranları devlet memuru olsun normal vatandaş olsun herkesin duruşunu takdir ediyoruz. Darbeler hiçbir zaman istikrar ve güvenlik getirmez. Dünyada birçok örnek var. Bu darbelerden bir tek İslam ve ümmet düşmanları istifade ediyor. 
https://www.youtube.com/watch?v=1wVY2P8wPes

SUDAN – Munazzamat’ul Dava İslamiye – Abdulrahim Ali

Allahu ekber. Yine de ki: Hak geldi; bâtıl yıkılıp gitti. Zaten bâtıl yıkılmaya mahkumdur.  Türk halkı başta olmak üzere, tüm Müslümanları bu zaferleri ve darbeyi başarısızlığa uğrattıkları için kutluyorum. Bu darbe girişimi Sudan ve diğer İslam dünyası ülkelerini çok rahatsız etmiştir.  Ve biz ilk defa Türkiye’deki tüm siyasi partilerin meşru hükümetin arkasında durduğunu gördük.  Sudan halkı gelişmeleri an be an takip etti, Türkiye için gece gündüz dua etti namaz kıldı. Bu darbenin başarısız olduğu an Sudanlılar çok sevindiler ve birbirlerini kutladılar. Türkiye’de darbeler Atatürkizm ve Kemalimizle birlikte başladı. Sonradan Arap ülkelerine taşındı. Bu hastalık Arap dünyasında yaygınlaştı ve bir (Moda) oluştu.  Bu hastalık (Darbeler) bütün Arap ülkelerine bulaştı, insanların hayatını berbat etti.  Ümit ediyorum ki bu darbe girişimi darbelerin sonu olacaktır. Hem Türkiye için hem de İslam dünyası için. Böylece hâkimiyet milletin olur. Osmanlı döneminden sonra başlayan militarizm ve kemalimiz dönemi artık son bulsun.  Sudan halkı sizleri çok seviyor. Keşke Türk halkı, Sudan halkının gazetelerde yazdıklarını okuyabilse, toplantılarda Türkiye hakkında konuşanları anlayabilse.  Bu olay İslam dünyasının tek vücut olmasına bir fırsattır.  Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar. Bu bir rahmettir. Allah sizinle beraberdir.
https://www.youtube.com/watch?v=YkodTMQWVYM

İNGİLTERE – Munezzemat’ul Muntada İngiltere – Halit Fevvaz

Bu zaferin arkasında duran Türk halkına Al-Muntada El-İslami kuruluşu ve Suudi Arabistan halkı adına tebriklerimi sunmak istiyorum. Ümmet için ve Türkiye için tanklara meydan okuyan bu halk, Türkiye’nin 12 yılda elde ettiği kazançları ve başarıları yok etmeyi hedefleyen darbe girişimini engellemiş oldu. Türkiye’nin darbelerden neler çektiğini herkes biliyor. Bu darbe başarılı olsaydı Türkiye eski darbe zamanlarına dönmüş olacak ve elde ettiği başarılar yerle bir olacaktı. Darbeler hiçbir zaman ülkeleri yükseltmez, cuntacılar hiçbir zaman kendi ülkelerin menfaatlerini düşünmemişlerdir. Türkiye tarihini inceleyen daha iyi anlar. Şüphe yok ki Türkiye AK Parti döneminde siyasi, ekonomi ve diğer alanlarda iyi adımlar atmıştır. Bu başarılara vesile olan T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en içten teşekkür ve saygılarımı sunmak istiyorum.  Bu zamanlarda özellikle Müslümanların en çok ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliği Türkiye’de görüyoruz. Türkiye hükümeti ve STK’ları her zaman mazlum halkların yanında durmuştur. Filistin, Suriye, Somali, Myanmar ve diğer mazlum bölgeler buna şahittir.  Türk STK’ların çalışmaları dünyanın dört bir yanında devam etmektedir. Nerede kriz varsa Türk STK’lar oradadır. İDSB Genel Sekreter yardımcısı olarak kardeşim Ali Kurt bey başta olmak üzere, tüm İDSB konsey üyeleri ve sekretaryasına ve Türk halkına tebriklerimi sunmak istiyorum. Dualarımız her zaman sizinle.
https://www.youtube.com/watch?v=VlvmQHXT43M

ENDONEZYA –  Indonesian Humanitarian Committe – Oke Setiadi

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’a karşı bir darbe gelişimi sonucunda yaklaşık 300 kişinin