21. Konsey Toplantısı

Faaliyetler

21. Konsey Toplantısı

21. Konsey Toplantısı

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB)’nin 21. Konsey toplantısı 26-30 Mayıs tarihleri arasında Malezya, Sabah Adasında bulunan Kota Kinabalu şehrinde, Promenade Otelinde icra edildi.

Toplantıya başta Asya-Pasifik bölgesi üyelerimiz olmak üzere, Sudan, Kazakistan, İngiltere, Lübnan, Bangladeş, Güney Afrika, Yemen, Filistin, Suudi Arabistan, Endonezya, Filipinler, Sri Lanka, Nepal ülke temsilcileri katıldı. Türkiye’den İlim Yayma Vakfı, Timav, Ensar Vakfı, Hayrat Vakfı, Müsiad, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti, İhlas Vakfı, Mirasımız Derneği ve Genç İDSB temsilcileri iştirak ettiler.

Konsey toplantısı 29 Mayıs Pazar günü yoğun bir gündemle icra edildi. Toplantıda, Müslüman Âlimler Birliği ile müşterek gerçekleştirilen Uluslararası Aile Sözleşmesi Konferansı, Hey’etü’l-Alemiye lil Mesacid ile birlikte düzenlediğimiz Uluslararası İmam Hatipler Konferansı ve İDSB olarak iştirak ettiğimiz BM Dünya İnsani Zirvesi sonuçları değerlendirildi.

Mekke-i Mükerreme’de yaptığımız 20. Konsey toplantısından bu yana devam eden çalışmalar hakkında bilgi paylaşıldı.

Uluslararası Aile Enstitüsü, Sivil Toplum Akademisi ve yıl sonunda Türkiye’de icra etmeyi planladığımız Uluslararası Keşmir Konferansı ve eşzamanlı olarak düzenleyeceğimiz Uluslararası STK Fuarı üzerine istişareler yapıldı. 18-24 Ağustos 2016 tarihlerinde Ankara ve Konya’da yapılacak 13. Uluslararası Gençlik Buluşması (UGB) hakkında Konsey üyelerine bilgi verildi.

Daha sonra hey’et üyeleriyle birlikte iki günlüğüne Kuala Lumpur’a geçildi, 31 Mayıs Salı günü TC Kuala Lumpur büyükelçiliğimiz ile bir görüşme yapılarak çalışmalarımız hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Konsey üyeleri ve katılımcılar hep birlikte Sabah Adasından Kuala Lumpur’a geçerek 1 Haziran’da ülkelerine dönüş yaptılar.