24. Konsey Toplantısı

Faaliyetler

24. Konsey Toplantısı

24. Konsey Toplantısı

İDSB 24. Konsey Toplantısı’nı icra etmek üzere dünyanın değişik bölgelerinden gelen katılımcılar 21 Eylül 2018’de Köln’de buluştular. Programın ilk gününde toplantıya ev sahipliği yapan Wefa Uluslararası İnsani Yardım Derneği’nin Köln’deki merkezi ziyaret edildi. Wefa Başkanı Hakan Musab Aydın Bey kuruldukları 2006 yılından bu yana 70 farklı ülke ve bölgeye insani yardım ulaştıran bir kurum olarak Ramazan, kurban kampanyalarının yanısıra, yetim sponsorluğu, yetimhane çalışmaları, su kuyuları ve katarakt ameliyatları gibi birçok sahada faaliyetlerini sürdürdüğünü anlattı. Daha sonra şehir turu ve akşam yemeğini müteakip katılımcılarımız Dusseldorf’a hareket etti.

Programın ikinci gününde 24. Konsey Toplantımız Dusseldorf NH City Nord otelinde Kur’an tilavetiyle başladı. Gündemin okunması ve katılımcıların kendilerini tanıtmaları sonrası toplantıya geçildi.

Sabah oturumunda Genel Sekreterimiz Av. Ali Kurt İDSB faaliyetlerini genel olarak özetleyen bir sunum gerçekleştirdi. 

Ardından Genel Sekreter Yardımcımız Eyüp Akbal Bey 17-18 Kasım’da gerçekleştirilecek III. Uluslararası STK Fuarı ve planlaması hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz sene 35 ülkeden 163 kurumun katılımıyla düzenlenen 2. STK Fuarı, fuar beraberinde icra edilen paneller ve yan etkinlikleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İDSB Kadın, Aile ve Gençlik Komisyonu Eş Başkanı Dr. Rabiye Yılmaz, Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) ile önümüzdeki dönemde planlanan YİK toplantısı, Sudan ve Pakistan’da katıldıkları Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği (IMWU) toplantıları hakkında bilgi verdi. Keza Fas ziyaretimizde UAE YİK üyesi STK’larla yapılan görüşmelerin bilgisi paylaşıldı.

Keşmir Amerikan Konseyi Başkanı ve İDSB Konsey Üyesi Dr. Syed Ghulam Nabi Fai, 2019 yılında yapılması planlanan 2. Uluslararası Keşmir Konferansı katılımcıları, konuşmacılar, konferans içeriği ve konu başlıkları ile bu minvalde gerçekleştirilen Pakistan ziyareti hakkında katılımcılarla bilgi paylaştı. 

2019 yılı içerisinde Sudan Hartum’da gerçekleştirilmesi planlanan Afrika konferansının detayları değerlendirilerek, bu kongreye İDSB işbirliğinde üyemiz Sudan merkezli Munazzama El Dawa’a El İslamiyye’nin ev sahipliği yapacağı, 40’a yakın ülkeden STK’ların bir araya geleceği kaydedildi. Bu konuda diğer katılımcıların mülahazaları not edildi. 

Pakistan Alkhidmat Foundation Başkanı Abdus Shakoor Bey, İDSB İnsani Yardım Platformu altında geçen yıl AFAD İstanbul Merkezinde gerçekleştirilen Arakan İstişare Toplantısı ve akabinde kurulan Uluslararası Rohingya Konsorsiyumu (ICR) ve faaliyetleri hakkında güncel bilgiler verdi. 

2018 yılı eylem planı içinde önemli çalışmalarımızdan biri olan  Uluslararası Sivil Toplum Akademisi (Usta) projesi hakkında bilgi paylaşıldı. İstanbul Üniversitesi ile işbirliği konusu değerlendirildi.

Konsey toplantısının hemen ardından icra edilecek 14. Uluslararası Gençlik Buluşması (UGB) hakkında bilgi paylaşan İDSB Asya Masası sorumlusu Umer Farooq, toplantının “Barış için Birlik” teması ile 28 Eylül – 2 Ekim 2018 tarihleri arasında Pakistan, Lahor’da yapılacağını belirterek içerik ve gündem hakkında açıklamalar yaptı.

Programın devamında, Türk Kızılayı adına Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, ASSAM Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi Paşa, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) adına Başkan İsmail Emanet, Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) adına Yönetim Kurulu Üyesi Metin Uçar kendi kurum ve faaliyetlerini içeren sunumlar gerçekleştirdiler. 

WEFA aile terapisti Bahar Karahan Hanım, “Avrupa’daki Yabancıların Entegrasyonu ve Avrupa’daki Mülteci Sorunu” konulu bir sunum yaptı. 

Toplantının son kısmında sadece Konsey üyelerinin katılımıyla idari mevzular değerlendirilerek geçmiş ve gelecek programlar masaya yatırıldı.

24. Konsey toplantısı Kuran tilaveti ve dua ile sona erdi.