25. Konsey Toplantısı

Faaliyetler

25. Konsey Toplantısı

25. Konsey Toplantısı

3. Uluslararası STK Fuarına katılmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen Konsey üyelerimiz, fuar sonrası 19 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Akgün Hotel’de 25. Konsey Toplantısını gerçekleştirdi.

Kur’an tilavetiyle başlayan programın ilk oturumu, gündemin okunması ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt’un yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti. Daha sonra tüm katılımcılar 3. Uluslararası STK Fuarı ve Uluslararası Aile Enstitüsü çalışmaları hakkında görüş ve önerilerini bildirdiler.

Konsey üyeleri genel olarak fuarın başarılı geçtiğini ve örnek bir organizasyon olduğunu ifade ederek fuarda gördükleri bir ümmet olma atmosferinden bahsetti. Yapılan istişarede fuar organizasyonunun iki yılda bir yapılması fikri ağır bastı.

Bir fuar organizasyonunun başarısını etkileyen faktörlerden bahsedilerek bu noktada sonraki fuar organizasyonlarında neler yapılması gerektiği masaya yatırıldı. Katılımcılar fuar detaylarıyla ilgili fikir beyan ederek değişik önerilerde bulundular.

İDSB Kadın, Aile ve Gençlik Komisyonu Eş Başkanı Dr. Rabiye Yılmaz, fuarın ikinci günü IMWU (Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği) desteğinde yurt içi ve dışından aile eksenli çalışma yapan kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilen “Güçlü Aile Güçlü Toplum” çalıştayı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Daha sonra söz alan Genel Sekreter, üyelerin görüş ve önerilerini değerlendirdi ve dile getirilen konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. İDSB’nin fuarda üç tercüman ve iki avukatın hizmet verdiği bir Hukuk Müşavirliği bürosu açtıklarını dile getirdi. Hukuk Müşavirliği amacıyla hazırlanan kitapçıklarda Türkiye’de dernek veya temsilcilik açma, ikame ve çalışma izni gibi yasal mevzuatlarla ilgili bilgiler bulunduğunu ifade etti. Ayrıca İDSB’nin fuar esnasında Yemen’le ilgili bir toplantı gerçekleştirdiğini ve şuan üzerinde çalıştığı bir yardım kampanyası projesi olduğunu ifade etti. Bu projenin Yemen’e yönelik Kızılay ve AFAD ile beraber STK’ların da dâhil olduğu süreklilik arz eden bir yardım kampanyası olmasını hedeflediklerini anlattı.

Toplantının ikinci oturumunda Uluslararası Afrika Kongresi, Uluslararası Sivil Toplum Akademisi, Genç İDSB ve bazı idari konular gündeme getirilerek istişare edildi.

Yakın gelecekte yapılması planlanan Uluslararası Afrika Kongresi için gerçekleştirilen çalışma ile hazırlanan kongre programı paylaşıldı. Afrika Kongresine evsahipliği yapacak üyemiz Munazzamatü’d Da’veti’l İslamiye başkanı Ataulmennan bey, gerekse ve katılımcılar bu konuda fikir ve önerilerini ilettiler. Ayrıca organizasyonun nasıl, nerede ve ne zaman gerçekleştirilmesinin uygun olacağı konusunda da istişareler yapıldı. Üyelerden detaylı görüş ve önerilerini gecikmeden paylaşmaları rica edildi.

Pakistan’da gerçekleştirilen 14. Uluslararası Gençlik Buluşmasına dair bilgi paylaşan Genç İDSB Başkanı Serdar Bayram, buluşmaya 15 ülkeden yüzü aşkın gencin geldiğini, toplantılar yapıldığını, Keşmir, eğitim ve kalkınma, çatışma bölgeleri ve gençlerin rolü hakkında fikir alış verişi yapıldığını belirtti.

Programın devamında yeni üyelik başvurusu yapan 7 kurumun üyeliği istişare edilerek kabul edildi ve 26. Konsey toplantısının Afrika Kongresi ile birlikte Hartum Sudan’da, programda bir gecikme olması halinde Beyrut Lübnan’da yapılmasına karar verildi. Daha sonra Av. Ali Kurt’un herkese katılımlarından dolayı teşekkür ettiği 25. Konsey toplantısı Kur’an tilaveti ve dua ile sona erdi.