28. Konsey Toplantısı (Online)

Faaliyetler

28. Konsey Toplantısı (Online)

28. Konsey Toplantısı (Online)

İDSB 28. Konsey Toplantısı 16 Mayıs 2020 tarihinde farklı ülkelerden 20’ye yakın üyenin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

Konsey üyeleri ile beraber Covid-19 salgınının İslam coğrafyasına etkisi, konuyla ilgili İDSB üyelerinin çalışmaları ve pandemi sonrası dünyayı ve İslam coğrafyasını bekleyen konular ele alındı.

Genel Sekreter Av. Ali Kurt’un açılış konuşması ve toplantı gündemini okumasıyla başlayan toplantıda, genel değerlendirmelerin ardından katılımcılar ülkelerindeki Covid-19 durumu ve salgınla ilgili faaliyetleri hakkında bilgi paylaştılar.

İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt, Covid-19 salgını nedeniyle İslam ülkelerinde olduğu gibi bütün dünyanın da içine kitlendiğini ifade ederek Toplantının gündemini okudu. Gündem maddelerinin, 27. konsey toplantısından sonraki gelişmeler, İDSB üyelerinin pandemi sürecindeki durumları, dünya genelinde pandemi ile birlikte yaşanacak değişiklikler ve bu konularda İDSB ve İslam Dünyası olarak neler yapılabileceğinin istişaresi olduğu ifade edildi. Genel Sekreter, Pandeminin, aslında farklı bir vizyon verdiğini ve bu sistemin geliştirilerek online olarak konsey üyelerinin daha sık bir araya gelebileceğini dile getirdi. Bu çerçevede önümüzdeki günlerin nasıl değerlendirilebileceği ve ne gibi çalışmalar yapılabileceği konusunu en önemli gündem maddesi olarak gördüğünü ifade etti. Genç İDSB Başkanı Serdar Bayram ve ekibinin, dünyanın farklı bölgelerinden isimler ile Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak online toplantılar yaptıklarını anlattı.

Konsey üyeleri, bu salgın sürecinde Filistin, Rohingya, Suriye ve Yemen gibi ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimizin unutulmaması gerektiğini vurguladılar. Müslümanların cenaze ve defin işlemlerinin İslam dinine uygun gerçekleştirilmesi gerektiğine ilişkin Dünya Sağlık Örgütüne İDSB olarak bir mektup yazılması gerektiğini önerdiler.

İDSB insani Yardım Platformu başkanı Musab Aydın Bey, İDSB çatısı altında İYP gibi bir sağlık komisyonunun kurulmasını önerdi.

İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt, herkese katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Duanın ardından program sona erdi.