3. Uluslararası STK Fuarı

Faaliyetler

3. Uluslararası STK Fuarı

3. Uluslararası STK Fuarı

İSTANBUL’DA 3. ULUSLARARASI STK FUARI YAPILDI

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) iş birliğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi hedefleyen 3. Uluslararası STK Fuarı 17-18 Kasım tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Fuara 40 ülkeden 175 kuruluş, 10 binin üzerinde ziyaretçi katıldı.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen fuarda, katılımcılar proje ve faaliyetlerini tanıtarak, değişik ülke, bölge ve sektörlerde bilgi birikimlerini ve kurumsal tecrübelerini diğer kuruluşlarla paylaştılar.

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Av Ali Kurt, açılış konuşmasında, etrafımızdaki olumsuz şartlardan şikâyet etmeye bedel, kadim medeniyetimizin temel dinamiklerine ve değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini belirterek, uluslararası çapta gerçekleştirilen 3. STK Fuarı’nın stratejik bir buluşma ekseninde STK’larımız arasında birlik ruhu içinde tecrübe ve bilgi paylaşımını sağlamak, birbirimizin çalışmalarından ve projelerinden birinci elden haberdar olmak, gücümüzü en verimli şekilde kullanmamıza fırsat tanıyacak işbirliklerini tesis etmeye vesile olacağını belirtti.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2005 yılında uluslararası STK çatı kuruluşu statüsünde hayata geçirilen Birliğin, kuruluşundan bugüne gelinen noktada yaklaşık 65 ülkeden 350 STK’nın bir arada olduğu bir çatı kuruluş haline geldiğini belirten Kurt, yapının çok önemli bir ağa sahip olduğunu dile getirdi.

Kurt, Birliğin, gönüllü ve sivil inisiyatifler ekseninde hasbiliği, samimiyeti, gönüldaşlığı referans alan istişari bir zemin olması açısından çok önemli ve stratejik bir kurum olarak görüldüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Kabul etmemiz lazım ki bu coğrafya birbirini tanımaya hem muhtaç hem mecburdur. Bu noktada 3. Uluslararası STK Fuarını, İslam dünyasının muhtelif bölgelerinden katılan kuruluşlarımızla birlikte bu ümmetin selameti adına bereketli işbirliklerine vesile olması noktasında önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Katılımcılarımız fuar boyunca stantlarında bugüne kadar yaptıkları faaliyetlerini, şu andaki ve gelecekteki projelerini katılımcı diğer STK’larımızla, gerekse fuar ziyaretçileriyle paylaşacaklar” dedi.

Etkinlik vesilesiyle çok değerli kuruluşların bir araya gelmesiyle güçlü bir sinerji oluşturulduğunu vurgulayan Kurt, geleceğimizin şekillendiği bu kritik dönemde coğrafyamız üzerinde oynanan tüm bu oyunları bozmamız ve tehditlere karşı direnebilmemizin, bu ümmetin güzide sivil toplum kuruluşlarının ve fertlerinin aynı maksat, aynı hedef istikametinde bir araya gelmesine bağlı olduğunu kaydetti.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Başkanı Av Hamza Akbulut’un ardından, İDSB Asya-Pasifik temsilcisi ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Azzam, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, İDSB Onursal Başkanı Necmi Sadıkoğlu, Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) Başkanı Av Necati Ceylan, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, AkParti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, AkParti Gurup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati birer konuşma yaptılar.

Asya-Pasifik’ten Güney Asya ülkelerine, Orta Doğu’dan Körfez ülkelerine, Afrika ve Sahraaltı’ndan Avrupa ve Amerika’ya uzanan geniş bir perspektifte dünyanın hemen her tarafından gelerek stant açan STK’lar fuar boyunca faaliyetlerini ve projelerini hem diğer katılımcı STK’lar hem ziyaretçilerle paylaşma fırsatı buldular.

Dünyanın pek çok yerinden gelen STK’larla birlikte Fuara, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, YTB, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, AFAD, Kızılay, Diyanet Vakfı, Anadolu Ajansı, İBB ve AkParti İstanbul Kadın Kolları da iştirak etti.

Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, fuar alanımızı ziyaret edip katılımcı STKlar ile tek tek ilgilenerek faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Bu sene üçüncüsü düzenlenen bu etkinlikte, İslam dünyasının hemen her tarafından sağlanan katılımla Fuarın STK’lar arasında sürdürülebilir işbirliğine ciddi bir katkı sağlandı. Bu vesileyle pek çok kurum arasında, fuar vesilesiyle tanışma, sinerji, etkileşim ve ciddi işbirliği gerçekleşti.

Ücretsiz Ulaşım Sağlandı

Fuar alanına rahat ve kolay ulaşımı sağlamak adına İBB ile işbirliği içinde Yenikapı metro ve Marmaray istasyonundan ücretsiz ring seferleri düzenlendi.

Ziyaretçiler, İslam Dünyasının değişik bölgelerinden farklı konularda faaliyet gösteren katılımcı kuruluşları tanıtan fuar kitapçığını fuaye alanından temin ettiler.

İki STK Çatı Kuruluşu, İDSB ve TGTV

Fuarı tertipleyen kuruluşlardan biri olan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu. Bir STK çatı teşkilatı olarak 65 ülkeden 350 üyesiyle İslam coğrafyasında STK’lar arası sürdürülebilir ilişkilerin tesisi istikametinde İstanbul merkezli olarak faaliyet gösteriyor.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin de destek verdiği 3. Uluslararası STK Fuarı’nın diğer organizatör kuruluşu olan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) ise yine bir çatı kuruluş olarak 1994 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Ülke sorunları üzerinde STK’lar arası işbirliğini hedefleyen TGTV’nin bugün itibariyle 200’ün üzerinde üyesi bulunuyor.

3. Uluslararası STK Fuarı kitapçığını buradan indirebilirsiniz.