5. Genel Kurul Toplantısı

Faaliyetler

5. Genel Kurul Toplantısı

5. Genel Kurul Toplantısı

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) beşinci seçimli genel kurul toplantısı Siyasal Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Dünyanın birçok yerinden delegasyonun ve yönetim kurulu üyesinin katıldığı genel kurul toplantısında yeni genel sekreter, genel sekreter yardımcıları seçilirken yeni üyelik başvuruları değerlendirildi.

Siyasal Vakfı genel merkezinde gerçekleştirilen kurula Türkiye’nin yanı sıra Endonezya, Malezya, Sri Lanka, Seyşeller Cumhuriyeti, Fas, Sudan, Irak, İran, İngiltere, Makedonya, Pakistan, Bangladeş, Suudi Arabistan, Kuveyt, Kazakistan, Filistin, Lübnan, Somali, Yemen ve Afganistan temsilcileri iştirak etti.

3 Haziran 2012 Pazar günü gerçekleştirilen kurul Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından Genel Sekreter Necmi Sadıkoğlu’nun açılış konuşması ile başladı.

Toplantı yeter sayısının belirlenmesinin ardından oluşturulan divan heyeti gündem doğrultusunda kurulu yönetti. Gündem çerçevesinde bir önceki dönem faaliyet raporu, mali denetim raporu ve gelecek dönem faaliyet taslağı sunuldu.

Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları, Konsey, Denetleme Kurulu için teklif edilen liste ve adaylar oylamaya sunuldu. Bu çerçevede;

İDSB Genel Sekreterliğine Türkiye’den Av. Ali Kurt; Genel Sekreter yardımcılıklarına Kuveyt’ten Av. Mübarek el Mutavva ve Türkiye’den Dr. Fahri Solak seçildi. İDSB-Türkiye temsilciliği görevini ise Dr. Solak yürütecek.

Genel Kurul aynı zamanda resmi belgelerini tamamlayarak yeni başvuru yapan üyelikleri de onayladı. Bu çerçevede Filistin, Lübnan, Suudi Arabistan, İspanya, Endonezya, Amerika, Türkiye, Sudan, Irak, Kanada, Senegal, Kosova, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, İsviçre, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka, Rusya, Bosna-Hersek, Afganistan, Güney Afrika, Somali, Yemen, Ürdün, Danimarka, Fildişi Sahilleri ve Libya gibi ülkelerden yeni üyeler İDSB bünyesine katılmış oldu.

Böylelikle İDSB’ye üye ülke sayısı 49’a ulaşırken üye sayısı ise iki yüzü aştı.