Batıda Yükselen İslam Düşmanlığını Tel’in Toplantısı

Faaliyetler

Batıda Yükselen İslam Düşmanlığını Tel’in Toplantısı

Batıda Yükselen İslam Düşmanlığını Tel’in Toplantısı

Son zamanlarda Batı dünyasında yükselen ve özellikle de Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un İslam düşmanlığı içeren ifadeleri İslam coğrafyasında büyük tepkiye neden oldu. Bu konudaki tepkisini daha önce 66 ülkeden 354 üyesi ile bir basın açıklaması yaparak dile getiren İDSB, İslam düşmanlığının bir fikir özgürlüğü olmadığını tekrar vurgulamak için “Batıda Yükselişte Olan İslam Düşmanlığını Tel’in Toplantısı” başlığıyla düzenlediği online toplantıda dünyanın dört bir yanından kanaat önderlerini bir araya getirdi.

Toplantıya Türkiye’den İDSB Fahri Başkanı Necmi Sadıkoğlu, İDSB Genel Sekreter Yardımcısı Eyüp Akbal, TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) Genel Sekreteri Av. Necati Ceylan ve İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER) Başkanı Funda Akyol, Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Abdulraqeb Abdullah Hussein Obad gibi isimler konuşmacı olarak iştirak ettiler.

Toplantıya yurtdışından Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Ali Karadaği, Malezya’dan Global Peace Mission Malaysia (GPM) Başkanı Ahmad Azam Ab Rahman, ABD’den Kashmiri American Council Genel Sekreteri Dr. Ghulam Nabi Fai, Lübnan’dan Cemiyetu’l Wa’yi ve’l Muvasi Başkanı İmad Said, Cezayir’den Et Tecemmu’ul İktisadiyi’l Cezairi Başkanı Aicha Bel Hadjar, Fas’tan Muntede’z Zehra li’l Mer’eti’l Mağribiyye Müdürü Dr. Soumaia Ben Khaldoon, Cezayir’den Islamic Cooperation Youth Forum (ICYF) Baş Danışmanı Dr. Fadila Grine, Bangladeş’ten Social Agency for Welfare and Advancement in Bangladesh (SAWAB) Başkanı S. M. Rasheduzzaman katılarak birer konuşma yaptılar.

Toplantı sonunda üç dilde yayımlanan deklarasyon ile batıda yükselen İslam düşmanlığı hep birlikte kınandı.