İDSB ICNA (Islamic Council of North America)’ya Katılım Gösterdi

Faaliyetler

İDSB ICNA (Islamic Council of North America)’ya Katılım Gösterdi

İDSB ICNA (Islamic Council of North America)’ya Katılım Gösterdi

İDSB Amerika Ziyareti
30 Mart– 05 Nisan 2018

İDSB-UNIW, ABD’de gerçekleştirilecek bir kongreye iştirak etmek ve bir dizi ziyaret ve görüşme gerçekleştirmek amacıyla 30 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında ABD ve Kanada’da idi.

Dünyanın birçok ülkesinden STK temsilcileri ve paydaşlarının katıldığı ICNA-MAS Kongresi 30 Mart – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında ABD’nin Maryland eyaletindeki Baltimore kentinde gerçekleşti.

Kongrede genel koordinatörümüz İDSB ve faaliyetlerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. ICNA (Islamic Council of North America) eyalet temsilcileri ve diğer ülkelerde ortak çalıştıkları STK temsilcileri ile bire bir tanışma toplantıları yaptı. ICNA ABD başkanı Javeed Siddiqi, ICNA Kanada başkanı Tahir Alvi, MAS (Muslim American Society) Genel Müdürü Mazen Mokhtar ve MUNA (Muslim Ummah North America) başkanı Doç. Mohammad Nakbur Rahman ile görüştü.

İDSB-UNIW konsey üyesi Dr. Gulam Nabi Fai ve Muhammad Abdus Shakoor Beyler ile özel bir toplantıda İDSB’nin gündemindeki projeler hakkında istişare yaptı.

Kongrenin ardından genel koordinatörümüz Baltimore’dan ayrıldı. Washington DC’de bulunan 60 dönümlük arazi üzerine kurulu Türkiye tarafından yaptırılan Diyanet Center’ı ziyaret etti. Külliye içinde cami, hamam, kültür merkezi, konferans salonu, yemekhane, kitapevi, dükkân ve misafirhaneler olup çevre vilayetlerdeki Müslümanların Cuma namazı, cenaze işleri, bayram namazları gibi ihtiyaçlarını karşılamakta ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmakta.

Ziyaretin devamında genel koordinatörümüz Washington DC’de yer alan 25 dönümlük bir arazi üzerine kurulu Dar aal-Hijrah Islamic Center’ı da ziyaret ederek Genel Müdürü Naeem M. Baig ile görüştü. Bu külliye tamamen İslami tebliğ üzerine yoğunlaşmakta ve aynı zamanda bölgede yaşayan Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamakta.

Ziyaretin 5. günü, genel koordinatörümüz Washington DC’de The International Instiute of Islamic Thought (IIIT – Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsü) temsilcilerinden Prof. Iqbal Unus ve Prof. Hisham Al-Talib Beylerle bir araya gelerek verimli bir görüşme gerçekleştirdi.

Ardından İslamiyetin ve Müslümanların imajına ve haklarına yönelik savunuculuk ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürütmek üzere kurulmuş ve ülke çapında pek çok eyalette 35 ofisi bulunan Council on American-Islamic Relations (CAIR – Amerikan İslami İlişkiler Konseyi) Genel Müdürü Nihad Awad ile görüştü.

Ziyaretin 6. günü genel koordinatörümüz Washington DC’den ayrılıp New York’a geçerek Türkiye BM Daimi Temsilciliği ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ECOSOC statü edinme süreci değerlendirildi, sistemin nasıl işlediği ve buradaki diplomatların nasıl bir destek verebilecekleri noktasında istişarelerde bulunuldu.

Ardından ICNA’nın New York’taki merkezini ziyaret etti ve faaliyetleri hakkında bilgi edindi.

Ziyaretin devamında genel koordinatörümüz ABD’den ayrılarak Kanada’ya geçti. Kanada Toronto’da ICNA Relief Kanada’nın genel müdürü Shoukat Hussain Bey ile görüştü. Bir birlik çatısı altında diğer üyelerle birlikte Müslümanlara yardım ulaştırabildikleri için İDSB gibi bir yapının varlığının önemine değinen Hussain, ortak çalışmaların birlik çatısı altında devam etmesi gerektiğine işaret ederek bu yöndeki çalışmalara ön ayak olduğu için İDSB’ye teşekkür etti.

7 günlük Amerika ziyareti ICNA Relief toplantısı ile son buldu.