İDSB Pakistan STK Buluşması

Faaliyetler

İDSB Pakistan STK Buluşması

İDSB Pakistan STK Buluşması

İDSB heyeti 30 Nisan – 3 Mayıs 2018 tarihleri arasında Pakistan’ın Lahor ve İslamabad şehirlerinde yoğun ve verimli bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk günü İDSB heyeti ile İDSB’nin üye ve müstakbel üye STK’ları, Alkhidmat Vakfının ev sahipliğinde Lahor’da bir araya geldi. Programda Pakistan ve Türkiye ilişkileri, STK’lar arası ortak işbirliği alanları değerlendirildi. Alkhidmat Başkanı Abdus Shakoor ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt konuşmalarında, birlik içinde hareket etmenin önemini vurguladılar. Toplantıya Helping Hand for Relief and Development (HHRD), Muslim Aid Pakistan (MAP), Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Qatar Charity Pakistan, UKIM Trust Pakistan, Akhuwat, Help In Need, Ghazali Education Trust, Foundation of the Faithful (FOF) Pakistan, Japan Embassy Islamabad, Read Foundation, AFAQ, Khubaib Foundation, Masajid & Madaris Foundation, PRIME Foundation, Islamic Relief Pakistan, Human Appeal, PIMA Relief, Anjuman Faiz-ul-Islam, Naymet Trust, COMSATS Institute of Information Technology, POB Trust, Alfalah Scholarship Scheme (AFSS), Pakistan Overseas Academy, Dukhtaran-e-Millat Academy, Al Islah Center, Character Education Foundation, Muslim Charity, Relief Organization for Kashmiri Muslims, Baithak School Network, Parwarish Organization, Pakistan Children’s Heart Foundation, North American Muslim Foundation Pakistan, The NGO World, Federal Board of Revenue Government of Pakistan, Qarshi Foundation, RAHMA Islamic Relief, KARWAN-e-ILM Foundation gibi önemli STK’lar ve kurumlar katıldı.

Toplantıya katılan STK’ların gençlik kolları başkanları, Alkhidmat Foundation ve Cemaati İslami Pakistan Gençlik Kolları temsilcileri ve çeşitli üniversitelerden üniversite öğrencileri 14. Uluslararası Gençlik Buluşmasının ön hazırlıklarını istişare ettiler.

STK toplantısı sonrasında heyet, İDSB üyelerinden Ghazali Vakfını ziyaret etti, faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve toplantıda ortak gerçekleştirilebilecek projeler ve tecrübe paylaşımı konusunda istişareler yapıldı.

Ardından Dünya Müslüman Kadınlar Birliği’nden Samia Raheel Qazi Hanım ile gerçekleştirilen toplantıda Uluslararası Aile Enstitüsü çalışmaları hakkında konuşuldu.

Günün sonunda Pakistan Cemaat-i İslami’nin Lahor’daki merkezi ziyaret edildi. Burada teşkilatın önde gelen isimleriyle ve Başkan Senatör Siraj Ul Haq ile görüşmeler yapıldı.

Ziyaretin ikinci günü İDSB heyeti Cemaat-i İslami eski yöneticileri ile kahvaltıda buluştu.

Ardından Customs Health Care Society (CHCS)’ye bir ziyaret gerçekleştirildi. Görüşmede CHCS Başkanı Dr. Asif Mahmood Jah birlik ve beraberlikle ortak projeler etrafında bir araya gelmenin önemini vurguladı. Söz alan gazeteci Orya Maqbool Jan; Türkiye’nin insani yardım alanında dünyada bir numara olduğunu, İslam dünyası içinde bir model ülke haline geldiğini ve lider ülke pozisyonunu aldığını belirtti.

Daha sonra heyet, Lahore Hospitality Inn Otelde Pakistanlı medya mensupları ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Genel Sekreterimiz konuşmasında, İslam dünyasının bugün tarihinde hiç olmadığı kadar birlik ve beraberliğe muhtaç olduğunu ve önümüzdeki problemlerin hiçbirinin çözümsüz olmadığını ifade etti.

Ziyaretin üçüncü günü İDSB heyeti İslamabad’da TİKA Pakistan koordinatörlüğü ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından Masajid & Madaris Vakfını ziyaret ederek hafızlıklarını bitiren 60 gencin mezuniyet törenine iştirak etti. Törende Dr. Halit Mesut Keşmir’in durumu hakkında bir konuşma yaptı.

Programın devamında Rahma merkezi ziyaret edildi. Başkan Muhammad Saghir Qamar ve Program Müdürü Zulqarnain Ansari gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Aynı gün Keşmir Cumhurbaşkanı Sayın Sardar Masood Khan ile gerçekleştirilen görüşmede genel sekreterimiz Keşmir ile ilgili hazırladığımız projeyi içeren raporu sundu. Keşmir’deki zulmün son bulması adına neler yapılabileceği istişare edildi.

Ardından heyet, Senatör Muhammed Talha Mahmood tarafından verilen 200 milletvekili ve senatörün katıldığı akşam yemeğine iştirak etti. Burada pek çok meclis üyesi ve parlamenter ile görüşmeler gerçekleşti.