İDSB Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 3. Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı

Faaliyetler

İDSB Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 3. Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı

İDSB Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 3. Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı

İDSB Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 3. Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, 12 Ocak 2020 tarihinde İstanbul Akgün Hotel’de icra edildi. Toplantı, 40’dan fazla ülkeden 80’i aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcisi, bürokrat, uzman, akademisyenin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Toplantı, İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt’un açılış konuşması ile başladı. Kurt, “Katılımcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. UAE kapsamında birçok program tertip ettik, programlarımızı Türkiye’de, Endonezya’da pek çok farklı ülkede gerçekleştirdik. Son olarak SETA’da yine bir aile çalıştayı icra ettik. Geçtiğimiz süreç içerisinde sizlerin desteğiyle elhamdülillah birçok programa imza attık. Bildiğiniz gibi UAE için altı adet alt komisyon oluşturmuş ve bunlara “masa” ismini vermiştik. Bunlar, Strateji ve Literatür Geliştirme Masası, Uluslararası Anlaşmalar ve Kamu Politikaları Masası, Saha Çalışmaları ve Envanter Masası, Basın Yayın ve Tanıtım Masası, Uluslararası İlişkiler Masası, Aile Fıkhı Masası. Bugün ilgili masa sorumlularından sunumlar dinleyeceğiz. Aile toplumun temeli bundan dolayı saldırı altında. İstanbul, CEDAW, Pekin vb. uluslararası sözleşmelerin olumlu olumsuz etkileri var. Bunları ve diğer konuları birlikte istişare edeceğiz. Toplantı sonucunda oluşturacağımız raporu sizlerle paylaşacağız” dedi ve sözü UAE hakkında sunum yapması için KAGE Eş başkanı Dr. Rabiye Yılmaz’a bıraktı.

Dr. Rabiye Yılmaz, 2017’de yapılan 2. Yüksek İstişare Toplantısı’ndan bu yana yapılan UAE eksenli çalışmalar hakkında sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Yılmaz’în sunumunda;

Aile sözleşmesi Çalıştayı,
Medeniyetin Sütunları Kadınlar Konferansı‘nda “Kadının Güçlendirilmesi, Aile Enstitüsü ve Sağlık”,
Fas Ziyareti’nde YİK üyelerinin de katıldığı aile eksenli toplantılar,
Aile ve Sosyal  Politikalar Bakan Yardımcısı ziyaret,
Uluslararası STK Fuarı esnasında, UAE ve IMWU işbirlği ile ‘ Güçlü aile Güçlü Toplu,m’ paneli,
Aile Enstitüsünün Öncelikle Eylem Planları- Aile Sözleşmesi’ başlıklı çalıştay
UKAED tarafında düzenlenen “Hepimiz Meryemiz Programı” na icabet,
Genç STK Üyeleri ile buluşma,
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun düzenlediği ‘Ailenin Korunma Hakkı’ sempozyumuna katılım,
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 7. Aile Şurası’na katılım,
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendiyi ziyaret,
Malezya’da seyahati: Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Konsey Toplantısı, Malezya Başbakan Yardımcısı, Wan Azizah Wan Ismail’i Ziyaret, Malezya İslam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nor Faridah – Abdul Manaf ile Görüşme, Malezya Türkiye Büyükelçisi Doç. Dr. Merve Safa Kavakcı’yı Ziyaret,
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanı Zeliha Sağlam ve Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ali Çevik ziyareti,
Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) 2019 Yılı 2. Çalıştayı,

başlıkları yer aldı. Daha sonra katılımcılar toplantının ilk bölümü ile ilgili mülahazalarını paylaştı. Toplantının ikinci bölümünde UAE Çalışma Masaları başkanları kendi masaları ve çalışmaları hakkında sunumlar yaptı. Bu bölüm de katılımcılar, yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında düşüncelerini paylaştı.

El İttihadü’l Alemi’l Ulemai’l Müslimin Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği de toplantı sonunda bir değerlendirme yaptı. Karadaği konuşmasında şunları aktardı: “Biz Müslümanları bir araya getiren davalarda birleşelim. Kur’ân ailemizi nasıl hazırlıyor, buna bakalım ve bunun üzerine düşünelim. Toplantıda El İttihadü’l Alemi’l Ulemai’l Müslimin Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği bir konuşma yaparak şunları aktardı: “Biz Müslümanları bir araya getiren davalarda birleşelim. Kur’ân ailemizi nasıl hazırlıyor, buna bakalım ve bunun üzerine düşünelim. Âdem’in cennetten çıkışı ile ilgili kadın suçlu görüldü, bu yanlıştır, ikisi de ortaktır kararlarda. Böyle şüphelere gerek yok. Kadın korkaktır, kadın yönetemez gibi yanlış rivayetler vardır. Oysa Belkıs ve Süleyman’ın hikâyesi vardır, Musa Peygamberin annesinden ve eşinden bahseder. Bunlar yalnızca öykü olsun diye değil, kadının varlığının öneminden dolayı bahseder. Kur’ân-ı Kerim’de ‘kadının rızası erkeğin rızası gibidir’ denilir.”

Toplantı,  aile fotoğrafını çekilmesi ve El İttihadü’l Alemi’l Ulemai’l Müslimin Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği’nin duası ile sona erdi.