İDSB Üye STK’ların Ankara Ziyareti

Faaliyetler

İDSB Üye STK’ların Ankara Ziyareti

İDSB Üye STK’ların Ankara Ziyareti

40 ÜLKE STK BAŞKANINDAN “GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!” ZİYARETİ

15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin nezdinde karşı karşıya bırakıldığımız menfur darbe girişimi sadece ülkemizde değil, tüm İslam Âleminde, Türkiye dostları arasında büyük bir infiale neden olmuştur.

İslam Dünyası STK’ları Birliği olarak, yurtiçi ve yurtdışı üye kurum temsilcilerinin ve medya mensuplarının katıldığı bir heyet ile hem geçmiş olsun dileğinde bulunmak, hem de tüm İslam Dünyası adına destek mesajlarımızı iletmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba toplulukları Başkanlığını içeren bir ziyaret gerçekleştirdik.

Güney Afrika, Maldivler, Yemen, Makedonya, Malezya, Irak, Kosova, Suudi Arabistan, Suriye, ABD, İngiltere, Kazakistan, Avustralya, Lübnan, Arnavutluk, Mısır, Filipinler, Sri Lanka, Kuveyt, Pakistan, Afganistan, Nepal, İspanya, Fas, Sudan, Katar, Hindistan, Bangladeş, Somali, Bosna, Libya, Lübnan, Çad, Almanya, Moritanya, Kenya, Sırbistan, Filistin ve Kamboçya olmak üzere 40 farklı ülkeden STK temsilcilerimiz “İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında” başlığıyla bu ziyarete iştirak ettiler.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü ile birlikte koordine ettiğimiz bu organizasyonda yurtdışından gelen misafir hey’ete yurtiçinden de TGTV, Filistin Platformu, Uluslararası İş Forumu, Müsiad, Uluslararası Hukukçular Birliği ve ASSAM başkanlarımız da eşlik ettiler.

Toplantılarda söz alan konuşmacılar 15 Temmuz darbe girişiminin kendi ülkelerindeki Müslümanlar arasında büyük bir infial oluşturduğunu, bu hain yapılanmayla mücadelede Türkiye’ye tam destek verdiklerini belirttiler. Bunun yanında bu sinsi yapıyla ne şekilde başedilebileceği yönünde görüş alışverişinde bulundular.

Konuklarımıza Türkiye’deki son gelişmeler hakkında bilgi verilen bir seminer ile başlayan ziyarette 15 Temmuz darbe girişiminin ve arkasındaki hain yapı detaylıca tanıtıldı. Her bölgeden temsilcilere söz hakkı verilerek karşılıklı istişare ve değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Uluslararası kamuoyu her zamanki gibi bizi hiç şaşırtmayan çifte standart ve duyarsızlık içinde iki yüzün üzerinde şehid, binlerce yaralı verdiğimiz bu darbe teşebbüsünü Mısır’da, Suriye’de, Yemen’de olduğu gibi anlamak istemediler. Batı dünyasının bu duyarsızlığına bedel sizler bizim derdimizi yüreklerinizde paylaştınız. Bir ümmet şuuruyla samimi dualarınızla yanımızda olduğunuz ve davetimize icabet ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

KDK Koordinatörü Ali Osman Öztürk, İslam dünyasının her köşesinden gelen katılımcıları selamlayarak, “Çok acı bir tecrübe yaşadık ama her karanlığın ardından bir aydınlık vardır. Rabbimiz bu olayda bunu bize gösterdi ve bizi zaferle müşerref kıldı. Batı dünyası bu darbe girişimine İslamofobik bir bakış açısıyla yaklaşmış, ‘Türkiyefobi’ ve ‘Erdoğanfobi’ ye dönüşmüştür” diye konuştu.

Yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da verilen mücadelenin önemine vurgu yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı İ. Mansur Özdemir, “İzzet elbisesi elbiselerin en güzelidir. Allah, makamında izzetli duruşumuzu kabul eylesin. Kudüs’ün, Rabia’nın ve 15 Temmuz’un şehitleri kardeştir.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Çankaya Köşkünde Başbakan Yardımcısı ve devlet bakanı Sayın Numan Kurtulmuş ziyaret edildi. Genel Sekreterimiz Sayın Ali Kurt’un teşekkür konuşmasından sonra Sayın Kurtulmuş, Türk Devletinin karşı karşıya kaldığı bu kalkışma ile mücadelesi hakkında bilgi vererek konunun yurtdışı ayağının da olduğunu ve uluslararası boyutta da mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. “Türkiye´yi durduramayanlar, şimdi PKK terörüyle ve başka terör örgütleriyle Türkiye´yi durdurmaya çalışacaklar. Hiçbirisinin gücü yetmeyecektir.” dedi.

Konuklarımızı daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanımız kabul ederek, ümmet şuuru içinde hareketin önemini vurgulayarak; “İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları organizasyonunda kardeşlerimizin birlik ve beraberlik içerisinde ortaya koydukları bu güzel görüntü için, şu uhuvvet tablosu için her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

Türkiye’nin adları farklı da olsa aynı saiklerle hareket eden ve birbirleriyle yakın ilişki içinde bulunan terör örgütlerinin ortak saldırısı altında olduğunu belirten Cumhurbaşkanımız, üzerinde en çok durduğu ve üzüldüğü hususlardan birinin de; İslam dünyasının kendi içindeki ihtilafları ve sıkıntıları çözemeyişi olduğunu söyledi. 

Yaşanan terör saldırılarının, Türkiye’nin güvenlik konusunda atacağı adımları hızlandırdığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı, “Nasıl 15 Temmuz meselesi ülkemizin ve milletimizin bünyesine sızmış FETÖ denilen kanser hücrelerini kesip atmamıza vesile olmuşsa, bu tür eylemler de daha güçlü bir güvenlik yapısı inşa etme sürecimizi hızlandırmaktadır.” diye konuştu.

http://www.tccb.gov.tr/konusmalar/353/51004/islam-dunyasi-sivil-toplum-kuruluslari-birligi-heyetini-kabulunde-yaptiklari-konusma.html linkinden konuşmanın tam metnine, https://www.youtube.com/watch?v=SBo4pCUcnI0 linkinden de videosuna ulaşabilirsiniz.

Hey’etimiz gün içinde daha sonra TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman Bey ile biraraya gelme fırsatı yakaladı. Genel Sekreter Ali Kurt Bey ve Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği Hocaefendinin teşekkür konuşmalarından sonra Sayın Başkan konuklarla meş’um 15 Temmuz gecesi TBMM’de yaşananları paylaştı. Savaşlarda bile bombalanmayan parlamentonun o gece yedi kez bombalandığını ve ikinci kez ‘Gazi’ unvanını aldığını söyledi.

Toplantı sonrası heyet meclisi gezerek bombalanan yerler ve o gece hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İDSB heyeti daha sonra Diyanet İşleri Başkanı’nın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleşen ziyarette teşekkür konuşmalarından sonra Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez Hocaefendi söz alarak heyete teşekkür ettiler ve Türkiye’ye yapılan bu saldırının aslında ümmete yapıldığını ama müminlerin dualarıyla saldırının hezimete uğratıldığını söylediler.

İkinci gün programına heyetimiz Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB)’yi ve Türk Diyanet Vakfı’nı ziyaret ederek, kurum başkanlarımızdan yapılan çalışmalar ve programlar hakkında bilgi alarak görüş alışverişinde bulundular.

Akşam Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Genç İDSB’nin gerçekleştirdiği 13. Uluslararası Gençlik Buluşması programının açılış programına iştirak edildi. İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’nın onurlandırdığı toplantıya 60’ı aşkın ülkeden gençlerimizle birlikte milletvekillerimiz ve birçok üst düzey bürokratımızın katıldığı programda Genç İDSB Başkanı Şerif Sarıkaya açılış konuşması yaptı.

Toplantıda Genel Sekreterimiz Ali Kurt gençlere İDSB ve misyonu hakkında bilgi verdi. Daha sonra söz alan Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği Hocaefendi ve İçişleri Bakanımız Sayın Efkan Ala gençlere çok yararlı konuşmalar yaptılar.