Uluslararası İlişkiler Masası Toplantısı

Faaliyetler

Uluslararası İlişkiler Masası Toplantısı

Uluslararası İlişkiler Masası Toplantısı

Uluslararası Aile Enstitüsü (UAE) çalışma masaları toplantıları kapsamında ikinci çevrimiçi toplantı, Aicha Bel Hadjar’in başkanlığını yürüttüğü Uluslararası İlişkiler Masası ekseninde masa üyeleri, diğer masaların başkanları ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantı, İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt Bey’in açılış konuşması ve masa toplantıları hakkında bilgi paylaşımı ile başladı. Kurt, “Bundan önceki çalışma masaları toplantısında Aile Fıkhı ile Uluslararası Anlaşmalar ve Kamu Politikaları masaları bir araya geldi. Toplantıda aldığımız kararları hepiniz ile ayrı ayrı paylaştık. Bildiğiniz üzere bizim altı tane çalışma masamız var. Her 15 günde bir değişik masalar ile bir araya gelmek suretiyle inşallah tüm masaları tamamlamış olacağız. Bir sonraki masa toplantımızı Prof. Dr. Khadija Mufid Hoca’nın talebi üzerine Strateji ve Literatür Geliştirme Masası ile planlıyoruz” dedi ve geçmiş dönemde neler yapıldığını kısaca toparlaması için sözü Kadın Aile ve Gençlik Komisyonu Eş Başkanı Dr. Rabiye Yılmaz’a bıraktı.

Yılmaz, UAE kapsamında yapılan faaliyetleri kısaca aktardı ve gelinen noktada ailenin çok daha risk altında olduğu bir dönemden geçildiğinin altını çizdi.

Yılmaz konuşmasının devamında, “bu nedenle uluslararası aile sözleşmemiz her YİK toplantısında ve bütün toplantılarda belirtildiği üzere çok büyük önem arz etmektedir. Bunun alt maddelerini ve eylem planını masalar olarak çalışmayı hedeflemeliyiz. Bu konuda gerekli gayretler gösterilmeye başlandı. Katılımınız için Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın ardından Uluslararası İlişkiler Masası, Başkanı Aicha Bel Hadjar faaliyetleri ve hedefleri ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Hadjar konuşmasında, “Uluslararası İlişkiler Masası’nın ilk ve öncelikli hedefi aile anlayışını tüm dünyaya yaymaktır. Bizlerin hedef aldığı kitle sadece İslami STK’lar değil tam tersine gayrimüslim olsalar da bu konularda sağlam bir fikre sahip olan ve aile kurumuna sahip çıkan kurum ve kuruluşlar da olabilir. Bizlerin projesi bu uluslararası anlaşmaları ve yerel kanunları aşıyor. Bir insanlık görevi olması hasebiyle insani değerlere göre aile yapısını korumalıyız” dedi ve masanın yapması gereken çalışmaları anlattı.

Toplantı, katılımcıların mülahazalarının ardından dua edilerek sona erdi.