Doğu – Batı arasında Uluslararası İnsani Yardım Konferansı

Haberler

Doğu – Batı arasında Uluslararası İnsani Yardım Konferansı

Doğu - Batı arasında Uluslararası İnsani Yardım Konferansı

“Doğu – Batı arasında Uluslararası İnsani Yardım Konferansı”, 26-27 Mart 2017 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da, Türk Kızılayı ve Eid Charity tarafından düzenlendi.

Konferansın açılışını, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Katar Dışişleri Bakanlığından Uluslararası İşbirliği Müdürü Tarık el-Ensari ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hişam Yusuf gerçekleştirdi.

İki gün süren konferansa, İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB), İnsan Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Yeryüzü Doktorları Derneği, Cansuyu, Deniz Feneri Derneği, Beşir Derneği ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın da aralarında bulunduğu yurt içi ve yurt dışından 56 kurum katıldı.

Toplantıda Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’nin Suriyeli mültecileri misafir etmedeki çabalarına ve Türkiye’deki insani yardım kuruluşlarının dünyadaki insani krizlere yaklaşımlarını dile getirerek, “Felaketlerin yaşandığı ülkelerdeki krizlere gerçek çözümler bulunabilmesi için Arap coğrafyasındaki insani yardım kuruluşlarının el ele vererek ortak çaba sarf etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Konferansta konuşan Hayır Bayramı Derneği Genel Müdürü Ali es-Suveydi, “Sorunların iç içe geçtiği ve olayların karmaşık hale geldiği bu dünyada insani yardım faaliyetleri zorlukla yürütülüyor.” dedi. Hayır kurumlarının dünyada yaşanan sıkıntılardan etkilendiğinin altını çizen Suveydi, “Yoksul insanlara yardım faaliyetlerinin önündeki engelleri ortadan kaldırmak amacıyla farklı insani kuruluşlar arasında ortaklık sağlanması” çağrısında bulundu.

Konferans kapsamında gerçekleştirilen 7 oturumda, uzman isimlerin hayır faaliyetleri ve küresel gerçeklerle artan krizlerin gölgesinde yaşanan zorlukların yanı sıra insani projelerin finanse edilmesi, saha çalışmalarında ortaklık sağlanması ve işbirliğinin artırılması gibi konular da ele alındı.

Oturumlarda bir konuşma yapan İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt, Türkiye’deki insani yardım kuruluşlarının dünyadaki insani krizlere kayıtsız kalmadığını vurgulayarak bu alanda Türkiye’nin kişi başına düşen yardım miktarında dünya birinci olduğunun altını çizdi.

Konferansın sonunda Uluslararası İnsanı Yardım Platformu’nun kurulmasına karar verildi.