Hukukçular Derneği

Üye Listesi

Hukukçular Derneği

Hukukçular Derneği

Kısa Tanıtım

Hukukçular Derneği, 1970 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Ülkemizin en eski ve en büyük hukuk derneğidir. Dernek merkezi İstanbul Fındıkzade’dedir. Hukukçular Derneği üyelerinin tümü hukukçudur. Yaklaşık 1.700 üyesi bulunmaktadır. Üyeleri içerisinde üniversite öğretim üyeleri, milletvekilleri, meclis başkanları, bakanlık yapmış ve halen bakanlık yapmakta olan hukukçular bulunmaktadır. Hukukçular Derneği, Hukukun Üstünlüğü Platformu’nun kurucu üyesidir.

Faaliyetleri

Hukukçular Derneği, “İdeal Hukuk” ismiyle bir hukuk dergisi çıkarmaktadır. Bu dergide makaleler, güncel hukuki gelişmeler, raporlar, röportajlar ve hukukçu şahsiyetlere ilişkin biyografiler yer almaktadır.Dernek, amaçları doğrultusunda konferans ve paneller düzenlemektedir. Bu konferanslar “Hukuk Devleti”, “Uluslararası Hukuk ve Savaş”, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Sivil Haklar”, “Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü” gibi başlıklarla sunulmuştur. Hukukçular Derneği 1996 yılında “Uluslararası Hukukçular Konferansı”nı düzenlemiştir. 2009 yılında, içinde Almanya, İngiltere, Güney Afrika, Sudan, Pakistan, Mısır, Ürdün, Malezya, Endonezya, Tunus, Belçika ve Kuveyt’in de bulunduğu 22 ülkeden hukukçuyla birlikte Uluslararası Hukukçular Birliği’nin (UHUB) kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Dernek, insan hakları hukuku, kamu hukuku, özel hukuk ve güncel hukuk problemleri hakkında seminer ve eğitim faaliyetleri sürdürmekte, bu seminerler öğretim üyeleri ve alanında uzman avukatlar tarafından sunulmaktadır.

Başkan

Av. Cavit Tatlı

1976 yılında Çorum’un Kargı ilçesinde doğdu, ilk orta ve lise öğrenimini Kargı’da tamamladı. 1995 yılında İstanbul Hukuk Fakültesinde üniversite hayatına başlayıp 2000 yılında mezun oldu, 2001 yılından itibaren Tatlı Hukuk bürosunu kurup serbest avukatlık yapmaya başladı. 2010 yılında Hukukçular Derneği’nde görev alıp 2011 yılında Genel Başkanı oldu ve halen bu görevine devam etmektedir. Çeşitli gazete ve dergilerde makale yazmakta, ulusal ve uluslararası platform ve derneklerde görev almaktadır. Aynı zamanda ASKON Mülteci Hakları Derneği üyesidir.

Üye Bilgileri

Üye Numarası: 14

Üyelik Tarihi ve Yeri: 31 Aralık 2005, Kurucu Üye

Kuruluş Tarihi ve Yeri: 1970, İstanbul

Çalışma Sahası: Eğitim ve Kültür, Kadın ve Aile, Hukuk ve İnsan Hakları, Tebliğ ve Davet, İlmi Araştırmalar ve Analiz

Ülke: Türkiye

Başkanı: Av. Cavit Tatlı

Genel Bilgiler

Tercüman Sitesi A8 Blok K:19/77 Cevizlibağ, Zeytinburnu, İstanbul

+90 212 587 50 00

hukukculardernegi@gmail.com

https://hukukcular.org.tr/